avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Dividende 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Dividende 2011

Buna tuturor.

Situatie:
- in 2011 am ridicat dividende de la firma mea in cuantum de 2000 RON. Normal am si declarat prin D100 si am platit impozitul aferent de 16%
- incepand din noiembrie 2011 sunt angajat la o alta firma

Intrebare:
Trebuie sau nu sa declar si sa platesc contributie la casa de asigurari de sanatate? Am inteles ca minimul e 442 RON.

Cu stima,
Zoli B.

Cel mai recent răspuns: ela david , utilizator 18:08, 23 Ianuarie 2012
Daca sunteti angajat, inseamna ca aveti CIM.So, angajatorul va retine si tot el vireaza contributia la bugetul asigurarilor de sanatate.
Nu vad legatura intre a primi dividende de la o firma si ...contributia la sanatate la o alta..:confused:
Are legatura pentru ca legea spune cumva asa ca: platesc contributie la sanatate dupa DIVIDENDE toti cei care NU obtin venituri salariale ( + inca cateva categorii ). Firma mea nu are angajati. Eu sunt salariat cu CIM la o ALTA firma doar din noiembrie 2011. Dividende am ridicat in octombrie 2011.
Firma nu trebuie sa retina la sursa decat impozitul dupa dividende (16%) si sa declare si sa plateasca la finante. Persoana care ridica diviendele are o problema aici..ceea ce nu mi clar 100%.. aici v-am cerut ajutorul.
Sper sa va fie de folos:)
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende piciul piciul Buna seara, Am profit nerepartizat atat in 2009 cat si in 2010 pe care m-am hotarat sa-l repartizez pe dividende acum in decembrie 2011. Va rog din suflet ... (vezi toată discuția)
Dividende persoane fizice Rodyk22 Rodyk22 Trebuie sa platesc dividende unui pensionar cu o pensie de 1000 lei, ii retin 16% impozit pe dividende si 5.5% cass? Multumesc! (vezi toată discuția)
Plata cas la dividende rokmony rokmony Societatea la care sunt asociat unic a realizat un profit de 160.000. ron in 2007, repartizat ca 60.000 dividende si 100.000. fond dezvoltare.dividendele le-am ... (vezi toată discuția)