Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Dividende 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Dividende 2011

Buna tuturor.

Situatie:
- in 2011 am ridicat dividende de la firma mea in cuantum de 2000 RON. Normal am si declarat prin D100 si am platit impozitul aferent de 16%
- incepand din noiembrie 2011 sunt angajat la o alta firma

Intrebare:
Trebuie sau nu sa declar si sa platesc contributie la casa de asigurari de sanatate? Am inteles ca minimul e 442 RON.

Cu stima,
Zoli B.

Daca sunteti angajat, inseamna ca aveti CIM.So, angajatorul va retine si tot el vireaza contributia la bugetul asigurarilor de sanatate.
Nu vad legatura intre a primi dividende de la o firma si ...contributia la sanatate la o alta..:confused:
Are legatura pentru ca legea spune cumva asa ca: platesc contributie la sanatate dupa DIVIDENDE toti cei care NU obtin venituri salariale ( + inca cateva categorii ). Firma mea nu are angajati. Eu sunt salariat cu CIM la o ALTA firma doar din noiembrie 2011. Dividende am ridicat in octombrie 2011.
Firma nu trebuie sa retina la sursa decat impozitul dupa dividende (16%) si sa declare si sa plateasca la finante. Persoana care ridica diviendele are o problema aici..ceea ce nu mi clar 100%.. aici v-am cerut ajutorul.
Sper sa va fie de folos:)
[ link extern ]