avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Validare alegeri prezidentiale
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Validare alegeri prezidentiale

Salut,

am si eu o curiozitate, exista specificat pe undeva prin vreo lege, cati oameni trebuie sa se prezinte la vot ca alegerile sa fie valide? exemplu:
Sa zicem ca in primul tur candideaza gigel costel si vasile, si gigel si costel primesc cate 2000 de voturi fiecare din totalul de 12 milioane de romani.
Deci se va organiza turul 2, unde gigel va primi 2500 de voturi si costel 1500 de voturi, din nou din totalul de 12 milioane.
Va fi Gigel presedinte sau nu ?

Va Multumesc

Andrei Tanase
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:41, 29 Ianuarie 2012
Vedeti :
Lege nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare

Legea nr. 370/ 2004 pentru alegerea Preşedintelui României

Le gasiti pe site-ul Autoritatii Electorale Permanente :
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre conditiile participarii la alegerile locale 2016 ca independent nel14 nel14 As dori daca este in tema cineva sa-mi spuna ce conditii trebuie sa indeplineasca un candidat independent la alegerile locale 2016 ca ... (vezi toată discuția)
Care sunt avantajele legii 129/2011 privind modificarea legii 67/2004 pentru alegerea autoritãþilor administraþiei publice locale fata de vechiile prevederi ? Mathushalem Mathushalem Daca legea 67/2004 prevedea că este declarat primar candidatul care a intrunit majoritatea voturilor valabil exprimate in primul tur de scrutin, cel de-al ... (vezi toată discuția)
Alegeri consiliul local isabela09 isabela09 Buna ziua,mi-ati putea explica, va rog, cum se realizeaza alegerile pentru consiliul local?Va multumesc (vezi toată discuția)