Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Validare alegeri prezidentiale
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Validare alegeri prezidentiale

Salut,

am si eu o curiozitate, exista specificat pe undeva prin vreo lege, cati oameni trebuie sa se prezinte la vot ca alegerile sa fie valide? exemplu:
Sa zicem ca in primul tur candideaza gigel costel si vasile, si gigel si costel primesc cate 2000 de voturi fiecare din totalul de 12 milioane de romani.
Deci se va organiza turul 2, unde gigel va primi 2500 de voturi si costel 1500 de voturi, din nou din totalul de 12 milioane.
Va fi Gigel presedinte sau nu ?

Va Multumesc

Andrei Tanase
Vedeti :
Lege nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare

Legea nr. 370/ 2004 pentru alegerea Preşedintelui României

Le gasiti pe site-ul Autoritatii Electorale Permanente :
[ link extern ]