Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine mosteneste?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine mosteneste?

Sot si sotie fara copii. Decedeaza sotul care are in proprietate un apartament inainte de casatorie.
Sotul decedat nu mai are decit doi frati in viata. Nu si parinti.
Intrebare
La succesiune vin doar fratii in viata, sau si nepotii fratilor decedati?

Multumesc.
la succesiune vin atat fratii defunctului cat si nepotii sai
Si sotia!
La succesiune vin NUMAI sotia supravietuitoare si fratii sau nepotii fratilor decedati. Nepotii fratilor in viata nu sunt mostenitori.

Alexandru Munteanu, Avocat
Va multumesc mult. Am inteles!!!!!! Spor si succes!
Dar, va mai pun o intrebare:

faca defuntul a lasat testament in favoarea sotiei, si al unui nepot de frate decedat cum se imparte mostenirea?