avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Precizari Art 49 - 230/2007 - Sistemul propriu de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Precizari Art 49 - 230/2007 - Sistemul propriu de penalizari

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul vostru pentru a lamuri o chestie simpla, dar pentru care am nevoie de o confirmare a celor mai cu experienta.

Legea 230/2007 spune asa


Art. 49. - (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.


Sa luam un caz exact:
Lista este afisata pe data de 20.10, scadenta 09.11 (20 zile).
Trec cele 30 zile de gratie si nu este realizata plata. Ajungem in ziua 20.12 si facem calculele pentru penalizari.
Aici apare intrebarea, aplicam 0,2% pe zi incepand cu 09.12 (data afisarii + 20 + 30) sau incepand cu 09.11 (data afisarii +20)?

Multumesc tuturor de raspuns
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 07:25, 25 Ianuarie 2012
,,se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată"
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.

Logic, 9.12, prima zi. Mai pe inteles incepand cu a 51 zi

Raspunsul e in intrebare:
30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată


Deci 30 zile de la scadenta listei, termenului stabilit de plata.

Deci corect, prima zi de penalizare este 09.12 ... conform exemplului


Daca e sa ne uitam la alti furnizori care acorda termene de gratie, povestea lor e alta.
ApaNova de ex, spune ca daca nu se realizeaza plata in termenul scadent si nici in cel de gratie, atunci penalizari se aplica incepand cu urmatoarea zi de la scadenta.
Mie sincer mi s-ar fi parut normal sa se replice si in legea 230 acest tip de prevedere, dar nu s-a facut, si atunci legea este clara.
@IIC
Lista se afiseaza pe data de 20.10.
Scadenta - 20 zile in care ar putea plati intretinerea - din 20.10 pana pe 8.11 nu a platit.
Legea il mai lasa 30 de zile - din 9.10 pana pe 8.12.
Deci din 20.10 pana in 9.12 (50 de zile) putea achita fara a se calcula penalizare.
Prima zi de penalizare este 9.12.
Multumesc de confirmare, asa am interpretat si eu legea, confuzia aparuta este din cauza modului de calcul al penalitatilor de catre furnizori, dupa cum a precizat @arockz mai sus.
Penalizarile se aplica, asa cum scrie in textul legii din a n + 31-a zi. "n" fiind data scadenta a listei.
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2012
elga50, moderator

Alte discuții în legătură

Penalitati intretinere Nea-Costica Nea-Costica Care este regimul penalitatilor ? Cand se aplica, dupa cate luni ca restantier, cand se poate actiona in judecata, cine o poate face, sunt mai multe feluri de ... (vezi toată discuția)
Calculul penalitatilor ; cele 30 de zile ''fatidice'' dddgab dddgab In asociatia noastra s-a redeschis o discutie mai veche pe tema modului de calcul al penalitatilor de intarziere la plata cotelor de intretinere. De aceea va ... (vezi toată discuția)
Calcul penalizari adriandanciu90 adriandanciu90 Buna seara. Daca prin adunarea generala s-a stabilit un procent de 0,1% pe zi de intarziere incepand cu prima zi de dupa expirarea celor 50 de zile de la ... (vezi toată discuția)