Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transferul la cerere al functionarului public intr-o ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transferul la cerere al functionarului public intr-o alta institutie publica

Prin transferul la cerere al functionarului public, la o alta autoritate sau institutie publica, intervine incetarea raporturilor de serviciu a functionarului public la institutia din care pleaca? Postul se vacanteaza? Se face o decizie de incetare a raporturilor de serviciu la institutia din care pleaca? Cu ce baza legala?

Postul se vacanteaza.
Se face decizie de transfer.
Art. 87 alin. (2) lit. b), art. 90 alin. (1) lit. b), (5)