avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cetatean strain si instantele romanesti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cetatean strain si instantele romanesti

Sunt cetatean strain. Cand am emigrat am fost silit sa renunt la cetatenie si nu am reinoit-o.
Acum vreau sa actionez in instanta contra cetatean roman cu dubla cetatenie domiciliat in strainatate
pentru litigiu de mostenire funciara aflata in Romania.
Este posibil, sau cetatenia romana este necesara?
Multumsc anticipat/
In cazul in care va puteti dovedi calitatea de mostenitor, nu este necesar pentru a deschide un proces in Romania, sa fiti cetatean roman.
Se poate ce vreti dar va trebui sa va angajati avocat.
Daca nu veti fi in tara nu vad cum ati putea proceda altfel.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se poate ce vreti dar va trebui sa va angajati avocat.
Daca nu veti fi in tara nu vad cum ati putea proceda altfel.

avocat Claudiu Lascoschi


Venind in tara... de exemplu!
Se subintelege ca omul nu vrea sa vina in tara.
Il costa mai mult drumul si deranjul decat avocatul.;)

avocat Claudiu Lascoschi
Bine inteles ca voi angaja avocat cu experienta si succese in domeniul respectiv dar sunt interesat sa fiu prezent
cel putin in fazele importante. Intrebarea este daca deschiderea actiunii se poate face de catre avocat pe baza
corespondentei mele cu el si trimiterea documentelor pe care el le va considera relevante.
Precizez ca nu am certificat de nastere dar il voi pute scoate numai la venirea mea in tara. Prin corespondenta
ma voi pitea identifica numai cu pasaportul de emigrare din Romania si pasaportul actual (strain)?

Alte discuții în legătură

Cum poate fi un imobil trecut pe numele unui copil? helene100 helene100 Buna ziua, Situatia este foarte complicata,voi incerca o prezentare pe scurt. Sunt casatorita cu un cetatean olandez si locuiesc in Olanda,detin cetatenia ... (vezi toată discuția)
Pagube materiale cauzate de renuntarea la cetatenia romana cymsf cymsf As dori sa aplic pentru pasaport olandez, deoarece locuiesc in Olanda de mai mult de 6 ani. Problema este ca pentru aceasta trebuie sa renunt la pasaportul ... (vezi toată discuția)
Divort ro-nl snoo snoo sunt cetatean roman casatorita de un an si 3 luni cu un cetatean olandez in cazul unui divort am aflat ca se aplica legea olandeza cum ma pot documenta ce ... (vezi toată discuția)