Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate In ce conditii pot detine un detector de metale?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

In ce conditii pot detine un detector de metale?

este legal sa detii si sa folosesti un detector de metale?
Precizati din ce punct de vedere intrebati ca si persoana fizica neautorizata sau ca unitate de profil?
ca persoana fizica neautorizata
Aveti nevoie de autorizatie.
Adresati o cerere (e tipizata) la Insectoratul General de Politie. Trebuie sa aveti factura in original (si copie), cazier judiciar, chitanta care dovedeste ca ati platit taxa la Trezorerie

Pentru mai multe amanunte cititi Ordinul MAI nr 251/409/2275/M115 din 2004 pentru aprobarea Normelor tehnice privind detinerea si comercializarea detectoarelor de metale: Capitolul 2.
Dar si OG 43 / 2000 republicata in 2006 privind protectia patrimoniului arheologic si declararea unor situri arheologice ca zone de interes national

Aici e un articol care v-ar putea interesa
www.avocatnet.ro/content/art...