Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Detinerea detectorului de metale
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Detinerea detectorului de metale

Cine are dreptul sa detina si sa utilizeze detectoare de metale? Am citit in presa despre nenumarate confiscari si amenzi acordate persoanelor fizice care au "gasit" adevarate comori in solul anumitor zone istorice. Daca achizitionez un astfel de detector si adun de pe plaja, sa zicem, reziduurile metalice adunate pe timpul verii, incalc vreo lege pentru posesie si activitatea depusa?
luciani_2006, utilizator
Ordonanta 43 (r. 2) din 30 ianuarie 2000 - privind protectia patrimoniului arheologic si declararea unor situri arheologice ca zone de interes national, Publicat in Monitorul Oficial 951 din 24 noiembrie 2006, care prevede printre altele, urmatoarele:
Art. 2
(1) În înţelesul prezentei ordonanţe:
b) patrimoniul arheologic reprezintă ansamblul bunurilor arheologice care este
format din
:
1. siturile arheologice înscrise în Repertoriul arheologic naţional, cu
excepţia celor distruse ori dispărute, şi siturile clasate în Lista
monumentelor istorice, situate suprateran, subteran sau subacvatic, ce
cuprind vestigii arheologice: aşezări, necropole, structuri, construcţii,
grupuri de clădiri, precum şi terenurile cu potenţial arheologic reperat,
definite conform legii;
2. bunurile mobile, obiectele sau urmele manifestărilor umane, împreună
cu terenul în care acestea au fost descoperite
;
c) prin cercetare arheologică se înţelege ansamblul de măsuri având caracter
ştiinţific şi tehnic, menite să asigure prospectarea, identificarea, decopertarea
prin săpături arheologice, investigarea, recoltarea, înregistrarea şi valorificarea
ştiinţifică, inclusiv publicarea, patrimoniului arheologic;
g) prin descoperire arheologică întâmplătoare se înţelege evidenţierea de bunuri
de patrimoniu arheologic ca urmare a acţiunii factorilor naturali sau a acţiunilor
umane, altele decât cercetarea arheologică atestată;
b]Art. 5. -
(1) Prin protejarea bunurilor de patrimoniu arheologic si a terenurilor din zonele definite la art. 2 alin. (1) lit. j) si k) se intelege adoptarea masurilor stiintifice, administrative si tehnice care urmaresc pastrarea vestigiilor descoperite intamplator sau ca urmare a cercetarii arheologice pana la clasarea bunurilor respective ori pana la finalizarea cercetarii arheologice, prin instituirea de obligatii in sarcina proprietarilor, administratorilor sau titularilor de alte drepturi reale asupra terenurilor care contin ori au continut bunurile de patrimoniu arheologic respective, precum si prin reglementarea sau interzicerea oricaror activitati umane, inclusiv a celor autorizate anterior.
(8) În cazul zonelor cu patrimoniu arheologic evidenţiat întâmplător şi delimitat
conform prevederilor art. 2 alin. (1) lit. k) se instituie, din momentul descoperirii de
bunuri arheologice, pentru o perioadă ce nu poate depăşi 12 luni, regimul de protecţie
pentru bunurile arheologice şi zonele cu potenţial arheologic, în vederea cercetării şi
stabilirii regimului de protejare.
(10) Persoanele fizice si juridice care detin si/sau comercializeaza detectoare de metale sunt obligate sa obtina in prealabil autorizatia inspectoratului de politie al judetului respectiv, a Directiei Geneale de Politie a Municipiului Bucuresti, in a caror raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, sediul, si sa se inregistreze la aceste autoritati.
Art. 10. - Bunurile mobile rezultate in urma descoperirilor arheologice intamplatoare vor fi predate de catre descoperitor, in termen de maximum 72 de ore, serviciilor publice deconcentrate ale Ministerului Culturii si Cultelor.
Art. 26. -
(1) Accesul cu detectoare de metale si utilizarea lor in zonele cu patrimoniu arheologic, fara autorizarea prealabila prevazuta la art. 5 alin. (13), constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani si confiscarea detectoarelor.
(2) Tentativa se pedepseste.
Art. 27. -
(1) Comercializarea detectoarelor de metale fara autorizatia prevazuta la art. 5 alin. (10) constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani si confiscarea detectoarelor.
Art. 28. -
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) desfasurarea, fara autorizatia emisa in conditiile prezentei ordonante, de cercetari arheologice, precum si a oricaror alte activitati care afecteaza integritatea sau pun in pericol conservarea patrimoniului arheologic, cu amenda de la 10.000 lei la 50.000 lei;
b) neanuntarea descoperirilor arheologice prevazute la art. 4 alin. (2), de catre titularul autorizatiei de cercetare, cu amenda de la 2.500 lei la 10.000 lei;
c) neanuntarea de catre persoanele prevazute la art. 4 alin. (4), in termenul stabilit de prezenta ordonanta, a descoperirilor arheologice intamplatoare, cu amenda de la 2.000 lei la 50.000 lei si confiscarea bunurilor descoperite;
d) incalcarea prevederilor art. 7 lit. a) si b), cu amenda de la 25.000 lei la 75.000 lei;
e) nerespectarea avizului Ministerului Culturii si Cultelor sau emiterea autorizatiei de construire in absenta acestui aviz pentru lucrarile de construire sau de desfiintare din zonele cu patrimoniu arheologic reperat, cu amenda de la 10.000 lei la 50.000 lei;
f) neindeplinirea atributiilor prevazute la art. 13 lit. a) si c), cu amenda de la 2.000 lei la 10.000 lei;
g) detinerea de detectoare de metale, fara autorizatia prevazuta la art. 5 alin. (10), cu amenda de la 25.000 lei la 75.000 lei si confiscarea detectoarelor;
h) detinerea de detectoare de metale, fara avizul prevazut la art. 5 alin. (12), cu amenda de la 25.000 lei la 75.000 lei si confiscarea detectoarelor;
i) incalcarea prevederilor art. 9 alin. (1) si ale art. 23 alin. (1), cu amenda de la 5.000 lei la 25.000 lei.

[ link extern ]

Multumesc pentru raspuns.
Deja ma simt infractor :hm: pentru ca am avut in gand sa imi construiesc un astfel de detector. Tentativa se pedepseste scria pe acolo pe undeva...
Deci, daca merg la mare si sotia isi pierde vreun inel in nisip, nu am nicio sansa sa folosesc metoda asta de detectie...

Multumesc inca o data pentru raspuns.
:D
Deci, daca merg la mare si sotia isi pierde vreun inel in nisip, nu am nicio sansa sa folosesc metoda asta de detectie...

:secret:
Nu la obiectele personale face referire aceasta ordonanta. Pentru vestigiile personale puteti lua masuri pentru a nu le pierde.
:luck::)
Am patit si eu acelasi lucru cu detectorul. Il aveam de mai multa vreme si fara sa stiu ca pur si simplu detinerea este ilegala , l-am scos pe internet la vanzare iar cumparatorul erau politisti.M-am ales cu o mica contraventie 250 000 RON. Am refuzat primirea procesului verbal si va trebui sa o contest. Cineva are vreo idee cum ?? Ma poate ajuta cineva?
Deci in final, daca vreau sa merg sa caut diferite bijuterii, obiecte pe litoralul romanesc, inafara siturilor arheologice, pot sa merg? Avand autorizatie pentru detector de metale?