Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil - CIM durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil - CIM durata determinata

Buna ziua

O salariata cu CIM pe durata determinata (data de incetare 31.12.2012), va intra in concediu crestere copil in cursul anului 2012. Angajatorul este obligat sa-i pastreze locul de munca sau CIM se incheie la 31.12.2012?

Multumesc celor ce imi vor raspunde.
contractul se suspenda in momentul in care angajata intra in concediu de ingrijire copil.
C.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat, daca nu se prelungeste durata acestuia .. in acest sens, dupa incetarea raportului de munca mergeti la AJOFM si va inscrieti la somaj.

Art.49 alin.5 C.mun. prevede ca, de fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.