Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea C.I.M.incheiat pe perioada determinata si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea C.I.M.incheiat pe perioada determinata si suspendat pentru ingrijirea copiluli pana la varsta de 2 ani

Buna ziua,
Cum procedeaza angajatorul in cazul in care este incheiat C.I.M.pe perioada determinata dar intre timp contractul a fost suspendat pentru concediu pt ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani, iar contractul are termen de incetare dupa 3 luni dupa ce a fost suspendat.
Contractul inceteaza si in acest caz la data mentionata in contract?
veronicam, utilizator
In speta, c.i.m. va inceta la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.

Art.49 C.mun.
....
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
......
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;