avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obligatia de intretinere a parintilor de catre copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obligatia de intretinere a parintilor de catre copii

care este cadrul legal care reglementeaza obligatia de intretinere a printilor de catre copii si cum se poate pune in aplicare acest lucru
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:49, 25 Ianuarie 2012
Despre intretinere puteti citi in noul cod civil de la art 516 pana la 534, vedeti ce s-ar potrivi situatiei dvs.
Va puteti intemeia cererea pe art 524, 516(1), 519 (b), insa sa aveti in vedere si art 526,527,528
Cererea se depune la judecatoria de pe raza domiciliului copilului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copii care refuză să-și îngrijească mama ally m ally m Bună ziua, Aș vrea să știu dacă există o lege care să îi oblige pe copiii unei bătrâne (și moștenitori in acest caz) să aibă grijă de ea. ... (vezi toată discuția)
Bună seara! mama îl îngrijea pe tata nevăzător la domiciliul ... sarbe sarbe Bună seara! Mama îl îngrijea pe tata nevăzător la domiciliul lor ,până în august când s a îmbolnăvit și mi a cerut să o primesc la mine până ... (vezi toată discuția)
situatia e urmatoarea. mama mea nu are o relatie foarte ... Valaraukar Valaraukar Servus, Situatia e urmatoarea. Mama mea nu are o relatie foarte buna cu parintii ei. Acestia sunt batrani dar vicleni si rau-intentionati. Cu toate ca mama ... (vezi toată discuția)