avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate fara cont bancar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate fara cont bancar

as dori sa stiu daca pot inchide contul bancar al firmei daca acesta este blocat de finante pentru datorii bugetare. Poate societatea sa functioneza legal fara cont bancar?
Mentionez ca nu am mare activitate pe firma asta si pentru mine nu conteaza prea mult daca am sau nu cont.
Mutumesc!
Cel mai recent răspuns: raccone , utilizator 23:56, 28 Octombrie 2008
Este legal sa functionati fara cont bancar, dar nu este legal sa nu va platiti debitele existente.:confused:
Daca puteti sau nu puteti sa inchideti contul, intrebati la banca.Cred ca nu !
Dupa ce va achitati datoriile bugetare, nu va impiedica nimeni sa inchideti contul, pentru ca nu va mi fi "blocat".
Un cont blocat pt datorii nu poate fi inchis de titular, daca nu sunt platite datoriile... Dupa achitarea datoriilor il puteti inchide la cerere iar daca nu e „folosit” vreo trei ani (parca), banca il inchide... de la sine.
multumesc foarte mult pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lichidare microintreprindere...modalitati sine qua non aprov aprov Am o firma (microintreprindere) fara arierate care nu mai functioneaza din 2007. La acea vreme am disponibilizat personalul si mi-am platit toate obligatiile ... (vezi toată discuția)
Abuz cred? carmenatila carmenatila Buna ziua ,stiam ca am de platit suma de 11 lei la finante ,din comoditate nu am platit recunosc ,e vina mea , dar am primit o adresa de poprire pe numele meu ... (vezi toată discuția)
Intrbare valerica1979 valerica1979 am un card de debit de 4 ani de zile iar de 2 ani este expirat,am fost la banca sa-mi inchida contul de card iar banca nu vrea sa-l inchida pana nu platesc ... (vezi toată discuția)