Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate fara cont bancar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate fara cont bancar

as dori sa stiu daca pot inchide contul bancar al firmei daca acesta este blocat de finante pentru datorii bugetare. Poate societatea sa functioneza legal fara cont bancar?
Mentionez ca nu am mare activitate pe firma asta si pentru mine nu conteaza prea mult daca am sau nu cont.
Mutumesc!
Este legal sa functionati fara cont bancar, dar nu este legal sa nu va platiti debitele existente.:confused:
Daca puteti sau nu puteti sa inchideti contul, intrebati la banca.Cred ca nu !
Dupa ce va achitati datoriile bugetare, nu va impiedica nimeni sa inchideti contul, pentru ca nu va mi fi "blocat".
Un cont blocat pt datorii nu poate fi inchis de titular, daca nu sunt platite datoriile... Dupa achitarea datoriilor il puteti inchide la cerere iar daca nu e „folosit” vreo trei ani (parca), banca il inchide... de la sine.
multumesc foarte mult pentru raspunsuri