Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiunea e posibila cand exista un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiunea e posibila cand exista un contract de vanzare-cumparare?

in ce fel se poate dobandi proprietatea unui imobil(teren) care se afla in posesie neintrerupta si netulburata de peste 40 de ani? terenul a fost dobandit in baza unui contract de vanzare-cumparare autentificat la notar , dar terenul nu era intabulat pe vanzator in cartile funciare.
Ce fel de teren? (intravilan/extravilan, cu sau fara constructii)? In principiu, trebuia formulata cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991, modificata si completata, la termenele prevazute de aceasta. Nu cred ca se poate aplica institutia uzucapiunii, din moment ce reclamantul are un contract de vanzare-cumparare pentru imobil (cu atat mai mult cu cat aceasta este autentificat la notar), chiar daca la vremea respectiva nu s-a efectuat intabularea (depinde si unde este situat terenul, pentru ca in Muntenia si Moldova, unde functiona registrul de transcriptiuni-inscriptiuni, evidenta funciara era mult mai slaba decat in Ardeal, unde se aplica sistemul cartilor funciare.
Nu se poate aplica uzcapiunea , terenul intrând în posesie cu contract vânzare cumpărare. Pentru întabulare, documentaţie cadastrală la zi, contractul de vânzare cumpărare, extras de C.F pentru acel teren( sau a unui certificat de sarcini, dacă`acest teren nu a fost întabulat), cerere tip.