Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... OUG 119/2007
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

OUG 119/2007

Buna ziua. As dori sa stiu daca pe OUG 119/2007 pot sa introduc o actiune de recuperare creanta in baza unui contract de intermediere imobiliara, incheiat cu un srl(s-a intermediat inchirierea unui spatiu comercial societatii respective-comision nerecuperat). Pun aceasta problema deoarece in ordonanta este precizat ca nu se aplica relatiilor intre comercianti si consumatori_ srl -ul caruia i am intermediat inchirierea este considerat consumator sau comerciant?
va multumesc
Daca aveti contract puteti introduce actiune .
In cazul d-voastra cocontractantul este in mod clar un comerciant.
Potrivit art. 7 din Codul comercial, sunt comercianţi cei care fac fapte de comerţ, având comerţul ca o profesiune obişnuită, şi societăţile comerciale.