Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata partiala?

Buna seara,

As dori si eu sa aflu prin bunavointa dumneavoastra daca pot sa beneficiez si cand, de pensie anticipata partiala, avand in vedere urmatoarele aspecte:
- data nasterii:14.04.1962;
- am facut 3 ani scoala militara de ofiteri (1980-1983);
- am lucrat ca ofiter (23.08.1983-30.08.1998), cand am fost trecut in rezerva cf. OG7/1998/restructurare/desfintare unitate;
- am beneficiat de ajutor social/somaj , de la unitatea in care am lucrat (09.1998-05.1999);
- am lucrat in viata civila , 10.1999-07.2010;
- timp de 3 ani, 4 luni si 23 zile am lucrat in conditii deosebite , cat am lucrat in armata;
- inca mai am certificatul de revolutionar, care (nu stiu )daca mai imi :"acorda" aceea reducere de 5 ani.

Va multumesc,
Acum ma verific, sa vad daca v-am raspuns corect acum un an. B-)

Varsta la care puteti beneficia de pensie anticipata partiala nu s-a schimbat deoarece nici Legea nr. 263/2010 nu s-a modificat in acest an. Intrucat ati realizat atat stagiul minim de cotizare in specialitate de 17 ani si o luna cat si stagiul complet de cotizare de 24 de ani si 3 luni, puteti beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 52 de ani si o luna.

Insa pe dvs. nu va intereseaza pensia anticipata partiala. Certificatul de revolutionar si prevederile Legii nr. 341/2004 va permit sa beneficiati la aceeasi varsta, de 52 de ani si o luna, de pensie pentru limita de varsta, cu cinci ani inainte de a implini varsta standard de pensionare de 57 de ani si o luna.
Va multumesc pentru raspuns.