Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozite si taxe
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozite si taxe

art.252 alin.2 din codul fiscal are urmatorul cuprins:
"(2) Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală."
Situatia este urmatoarea ;
-un imobil este detinut in baza unei " succesiuni legale si testamentare"- sotie supravietuitoare in concurs cu ascendent privilegiat:
- un imobil este obtinut prin succesiune in instanta ( sentinta civila este definitiva si irevocabila); succesiune dupa tata , in concurs cu mama si nepoti de frati decedati.
Cele doua acte reprezinta dovezi de "succesiune legala"?
Exista norme metodologice de aplicare a codului fiscal care stipuleaza care sunt actele doveditoare ale unei "succesiuni legale"?
Acte doveditoare ale bunurilor care fac obiectul succesiunii:

- Extras de carte funciară
- Adeverinţă de nesechestrare (care se eliberează de serviciul impozite şi taxe locale al Primăriei; pentru eliberare e necesar un extras CF ridicat în ultimele 24 de ore)
- Titlu de proprietate (act de vâzare-cumpărare, donaţie,etc)
- Adeverinţă pentru locul de veci (copie extras index)
- Certificat de acţionar (original şi copie)
- Carnet C.E.C. (original şi copie)
- Certificat de depozit bancar (original şi copie)
- Certificat de înmatriculare auto (original şi copie)

La dezbaterea succesiunii vor fi prezenţi şi 2 martori.

Toate persoanele prezente la dezbaterea succesiunii (moştenitori şi martori) vor avea asupra lor buletinul / cartea de identitate sau pasaportul valabile.

Buna dimineata.
V-am trimis raspuns prin mesaj privat.
Marius Bote .