Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... atacare testament notarial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

atacare testament notarial

Buna ziua,
O persoana lasa prin testament notarial unei alte persoane, fara nici un grad de rudenie intre ele, toate bunurile sale. In momentul incheierii testamentului, acesta nu are mostenitori. Dupa cativa ani i se naste un copil. Mai este valabil testamentul in acest caz?
Va fi dificil de atacat un astfel de testament in conditiile precizate.
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. In acest caz, copilul nu va avea nici un drept asupra bunurilor?
Daca nu era conceput in momentul incheierii testamentului nu va beneficia de succesiune.
Descendentii sunt mostenitori rezervatari. Rezerva succesorala este partea din mostenire la care mostenitorii rezervatari au dreptul potrivit legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin liberalitati (testamente si/sau donatii) sau dezmostenire.
Rezerva succesorala este de jumatate din cota care i s-ar fi cuvenit mostenitorului in absenta liberalitatilor sau dezmostenirii.
Asadar, raspunsul este da : copilul va mosteni jumatate din ce i s-ar fi cuvenit, daca testamentul nu ar fi fost intocmit.
Un alt mostenitor rezervatar este si sotul supravietuitor.
De asemenea, testamentul poate fi revocat oricand de catre testator.
multumesc pentru raspunsuri