avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... TUTELA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

TUTELA

Vreau sa preiau tutela unei persoane de 50 de ani cu schizofrenie .Mama ei traieste dar are 87 de ani.Cum sa procedez?
Cel mai recent răspuns: danielapv , utilizator 23:54, 28 Ianuarie 2012
Exista un tutore numit si doriti sa-l schimbati sau persoana bolnava inca nu a fost pusa sub interdictie?
Nu este numit un tutore.Despre interdictie nu stiu nimic.Mama ei este ingrijorata pentru ca este in varsta si oricand se poate produce inevitabilul
din codul civil
Art. 164. -
(1) Persoana care nu are discernământul necesar pentru a se îngriji de interesele sale, din cauza alienației ori debilității mintale, va fi pusă sub interdicție judecătorească

Art. 165. - Interdicția poate fi cerută de persoanele prevăzute la art. 111, care este aplicabil în mod corespunzător
Art. 170. - Prin hotărârea de punere sub interdicție, instanța de tutelă numește, de îndată, un tutore pentru ocrotirea celui pus sub interdicție judecătorească.

Cererea se depune la instanta de tutela ( judecatorie) competenta este instanta de pe raza domiciliul persoanei bolnave
Va pot sfatui si cei de la primarie, pana nu de mult autoritatea tutelara s-a ocupat de astfel de cazuri
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Curator sau tutore? oanalumi oanalumi Buna seara, Suntem doua surori, mama a decedat, iar tatal are dementa altzaimher. Cu sora mea nu ma pot intelege, deoarece si ea are o problema psihica. ... (vezi toată discuția)
Bolnav psihic dragoru dragoru ..buna seara..am si eu o intrebare..am un frate bolnav psihic,[schizofrenie]pot deschide un proces in numele lui [este vb de o mostenire din care a fost ... (vezi toată discuția)
Statut juridic persoanã schizofrenicã rkhangsk rkhangsk Bună seara, Îmi puteți spune care este statutul juridic al unei persoane ce suferă de schizofrenie ? Ce se întâmplă cu o persoană care, află ... (vezi toată discuția)