Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen 7490
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen 7490

care sunt activitatile prevazute de codul caen 7490 "alte activitati profesionale ,stiintifice si tehnice, n.c.a" sau care se pot desfasura in baza acestui cod?
7490 Alte activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice n.c.a.
Această clasă include o mare varietate de activităţi de servicii furnizate în general clienţilor comerciali. Sunt incluse acele activităţi pentru care sunt necesare abilităţi mai avansate de competenţă profesională, ştiinţifică şi tehnică şi nu include activităţi de rutină, care sunt în general de scurtă durată.
Această clasă include:
-activităţi de brokeraj pentru întreprinderi, adică aranjamente pentru cumpărarea şi vânzarea de întreprinderi mici şi mijlocii, inclusiv a experienţei profesionale, dar neincluzând activităţile de brokeraj pentru bunuri imobiliare
-activităţi de brokeraj pentru brevete (aranjamente pentru cumpărarea şi vânzarea de brevete)
-activităţi de evaluare, altele decât pentru bunuri imobiliare şi asigurări (pentru antichităţi, bijuterii etc.)
-auditarea facturilor şi a rapoartelor privind mărfurile
-activităţi de prognoză a vremii
-consultanţă în domeniul securităţii
-consultanţă în agronomie
-consultanţă în probleme de mediu
-alte activităţi de consultanţă tehnică
-activităţi ale consultanţilor, în alte domenii decât arhitectură, inginerie şi management
-activităţi de citire a contoarelor (gaze, apă, electricitate)
Această clasă include de asemenea:
-activităţi desfăşurate de agenţi şi agenţii, în numele unor indivizi, implicând de obicei obţinerea de angajamente în filme, producţii teatrale sau alte spectacole de divertisment sau atracţii sportive şi plasarea de cărţi, piese de teatru, lucrări de artă, fotografii etc. la edituri, producători etc.

Această clasă exclude:
-comerţul cu ridicata al autovehiculelor second-hand, prin licitaţie, vezi 451
-activităţi de licitaţii online (cu amănuntul), vezi 4791
-activităţi ale caselor de licitaţie (cu amănuntul), vezi 4799
-activităţi ale broker-ilor imobiliari, vezi 683
-activităţi de contabilitate, vezi 6920
-activităţi de consultanţă pentru management, vezi 7022
-activităţi de consultanţă în arhitectură şi inginerie, vezi 711
-proiectarea aparaturii şi instalaţiilor industriale, vezi 711
-testarea şi controlul veterinar în legătura cu producţia de alimente, vezi 7120
-afişarea reclamelor şi alte activităţi de design publicitar, vezi 7311
-crearea de standuri, structuri şi site-uri de afişaj, vezi 7311
-activităţi ale organizatorilor de conferinţe şi expoziţii comerciale, vezi 8230
-activităţi ale agenţilor de licitaţii independenţi, vezi 8299
-administrarea programelor de fidelitate, vezi 8299
-consiliere în probleme de credite şi debite de consum, vezi 8899
in cazul in care cu acest cod se asigura consultanta la alte firme se pot achizitiona diverse materiale ,echipamente necesare pentru beneficiar ,de catre firma consultanta cu revalorificarea si facturarea acestora catre beneficiar?
Pai daca achizitionati si vindeti, nu mai asigurati consultanta ci faceti comert ( intermediere, comisionare...)
doresc sa va intreb despre codul Caen 7490 .am deschis acum 1 luna un topic pentru faptul ca doresc sa infiintez un srl pt a desfasura o activitate precum completarea formularului ANAF 318 la rubrica IMPUTERNICIT, pentru a ajuta beneficiarul sa depuna declaratia pt recuperare tva extern.Banii vor intra in contul lui, nu fac decat o completare de act sau cum se numeste.....aici am batai de cap.Daca banii din tva intra in contul meu apoi catre beneficiar se cheama INTERMEDIERE. Atunci trabuie sa fiu expert contabil?am nevoi de ajutor pt aceasta activitae si nu stiu ce cod poate lua......
Buna seara,

pe acest cod de poate infiinta o firma care sa desfasoare activitati de consultanta si intermediere in turism medical ?
alexandrapatache, utilizator