Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... PFA pronosticuri sportive
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

PFA pronosticuri sportive

Buna ziua ! Vand pronosticuri sportive de aproximativ 2 ani pe forumuri/facebook, cat si pe alte retele de socializare. Metodele de plata pe care le accept sunt paysafecard/transfer bancar. Am facut tranzactii de cca 19.000 € prin paysafecard, ulterior cardul Skrill cu care retrag banii care imi intra in contul de paysafe. Prin transfer bancar am ajuns la aproximativ 7.400€, Ceea ce am facut poate fi incadrat in nr. 241/2005 (evaziune fiscala) ? In conversatiile pe care le-am avut cu clientii mentionez clar ca este o donatie, insa in unele din transferuri clientii au uitat sa specifice la ROC(descriere transfer) ca e vorba de o donatie. Din cate stiu, tranzactiile prin paysafecard/Skrill nu pot fi impozitate, pentru ca e vorba de niste coduri de 16 cifre si ar fi imposibil sa platesc impozit pentru fiecare cod pe care il primesc. Pot sa imi fac PFA pe domeniul de activitate pe care il am ? Mentionez ca dupa ce efectueaza plata, clientii primesc un pronostic pe care nu sunt obligati sa-l joace la pariuri, practic platesc pentru niste sfaturi/pareri referitoare la niste rezultate. Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. Ceea ce am facut eu este evaziune fiscala ?
2. Exista PFA pe vanzare pronosticuri sportive?
1 Din pacate, cam da, ceea ce ati facut poate fi incadrat cu usurinta la evaziune fiscala. Plus desfasurarea de activitati economice fara a avea autorizatie.

2. Avand in vedere faptul ca taxele si raspunderea patrimoniala pentru un PFA sunt mai mari decat in cazul unui SRL, ar fi bine sa faceti evaluarea si sa decideti ce forma de organizare sa abordati.
Nu exista cod CAEN distinct pentru aceasta activitate, insa consider ca va puteti autoriza la Registrul Comertului pe CAEN 7490

7490 Alte activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice n.c.a.
Această clasă include o mare varietate de activităţi de servicii furnizate în general clienţilor comerciali. Sunt
incluse acele activităţi pentru care sunt necesare abilităţi mai avansate de competenţă profesională, ştiinţifică şi tehnică şi nu include activităţi de rutină, care sunt în general de scurtă durată.
Această clasă include:
-activităţi de brokeraj pentru întreprinderi, adică aranjamente pentru cumpărarea şi vânzarea de întreprinderi mici şi mijlocii, inclusiv a experienţei profesionale, dar neincluzând activităţile de brokeraj pentru bunuri imobiliare
-activităţi de brokeraj pentru brevete (aranjamente pentru cumpărarea şi vânzarea de brevete)
-activităţi de evaluare, altele decât pentru bunuri imobiliare şi asigurări (pentru antichităţi, bijuterii etc.)
-auditarea facturilor şi a rapoartelor privind mărfurile
-activităţi de prognoză a vremii
-consultanţă în domeniul securităţii
-consultanţă în agronomie
-consultanţă în probleme de mediu
-alte activităţi de consultanţă tehnică
-activităţi ale consultanţilor, în alte domenii decât arhitectură, inginerie şi management
-activităţi de citire a contoarelor (gaze, apă, electricitate)
Această clasă include de asemenea:
-activităţi desfăşurate de agenţi şi agenţii, în numele unor indivizi, implicând de obicei obţinerea de angajamente în filme, producţii teatrale sau alte spectacole de divertisment sau atracţii sportive şi plasarea de cărţi, piese de teatru, lucrări de artă, fotografii etc. la edituri, producători etc.

Această clasă exclude:
-comerţul cu ridicata al autovehiculelor second-hand, prin licitaţie, vezi 451
-activităţi de licitaţii online (cu amănuntul), vezi 4791
-activităţi ale caselor de licitaţie (cu amănuntul), vezi 4799
-activităţi ale broker-ilor imobiliari, vezi 683
-activităţi de contabilitate, vezi 6920
-activităţi de consultanţă pentru management, vezi 7022
-activităţi de consultanţă în arhitectură şi inginerie, vezi 711
-proiectarea aparaturii şi instalaţiilor industriale, vezi 711
-testarea şi controlul veterinar în legătura cu producţia de alimente, vezi 7120
-afişarea reclamelor şi alte activităţi de design publicitar, vezi 7311
-crearea de standuri, structuri şi site-uri de afişaj, vezi 7311
-activităţi ale organizatorilor de conferinţe şi expoziţii comerciale, vezi 8230
-activităţi ale agenţilor de licitaţii independenţi, vezi 8299
-administrarea programelor de fidelitate, vezi 8299
-consiliere în probleme de credite şi debite de consum, vezi 8899

Ioan Blaga a scris:

1 Din pacate, cam da, ceea ce ati facut poate fi incadrat cu usurinta la evaziune fiscala. Plus desfasurarea de activitati economice fara a avea autorizatie.

2. Avand in vedere faptul ca taxele si raspunderea patrimoniala pentru un PFA sunt mai mari decat in cazul unui SRL, ar fi bine sa faceti evaluarea si sa decideti ce forma de organizare sa abordati.
Nu exista cod CAEN distinct pentru aceasta activitate, insa consider ca va puteti autoriza la Registrul Comertului pe CAEN 7490

7490 Alte activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice n.c.a.
Această clasă include o mare varietate de activităţi de servicii furnizate în general clienţilor comerciali. Sunt
incluse acele activităţi pentru care sunt necesare abilităţi mai avansate de competenţă profesională, ştiinţifică şi tehnică şi nu include activităţi de rutină, care sunt în general de scurtă durată.
Această clasă include:
-activităţi de brokeraj pentru întreprinderi, adică aranjamente pentru cumpărarea şi vânzarea de întreprinderi mici şi mijlocii, inclusiv a experienţei profesionale, dar neincluzând activităţile de brokeraj pentru bunuri imobiliare
-activităţi de brokeraj pentru brevete (aranjamente pentru cumpărarea şi vânzarea de brevete)
-activităţi de evaluare, altele decât pentru bunuri imobiliare şi asigurări (pentru antichităţi, bijuterii etc.)
-auditarea facturilor şi a rapoartelor privind mărfurile
-activităţi de prognoză a vremii
-consultanţă în domeniul securităţii
-consultanţă în agronomie
-consultanţă în probleme de mediu
-alte activităţi de consultanţă tehnică
-activităţi ale consultanţilor, în alte domenii decât arhitectură, inginerie şi management
-activităţi de citire a contoarelor (gaze, apă, electricitate)
Această clasă include de asemenea:
-activităţi desfăşurate de agenţi şi agenţii, în numele unor indivizi, implicând de obicei obţinerea de angajamente în filme, producţii teatrale sau alte spectacole de divertisment sau atracţii sportive şi plasarea de cărţi, piese de teatru, lucrări de artă, fotografii etc. la edituri, producători etc.

Această clasă exclude:
-comerţul cu ridicata al autovehiculelor second-hand, prin licitaţie, vezi 451
-activităţi de licitaţii online (cu amănuntul), vezi 4791
-activităţi ale caselor de licitaţie (cu amănuntul), vezi 4799
-activităţi ale broker-ilor imobiliari, vezi 683
-activităţi de contabilitate, vezi 6920
-activităţi de consultanţă pentru management, vezi 7022
-activităţi de consultanţă în arhitectură şi inginerie, vezi 711
-proiectarea aparaturii şi instalaţiilor industriale, vezi 711
-testarea şi controlul veterinar în legătura cu producţia de alimente, vezi 7120
-afişarea reclamelor şi alte activităţi de design publicitar, vezi 7311
-crearea de standuri, structuri şi site-uri de afişaj, vezi 7311
-activităţi ale organizatorilor de conferinţe şi expoziţii comerciale, vezi 8230
-activităţi ale agenţilor de licitaţii independenţi, vezi 8299
-administrarea programelor de fidelitate, vezi 8299
-consiliere în probleme de credite şi debite de consum, vezi 8899

Multumesc frumos de raspuns ! De asemenea, as dori sa stiu daca retragerile, respectiv tranzactiile efectuate pe cardurile Skrill, respectiv Payza si pe paysafecard.com pot fi impozitate. E posibil sa platesc taxe si pentru asa ceva ? O sa ma duc maine sa incerc sa infiintez un PFA pe CAEN-ul 7490 insa as dori sa folosesc si acele metode de plata.

Ioan Blaga a scris:

1 Din pacate, cam da, ceea ce ati facut poate fi incadrat cu usurinta la evaziune fiscala. Plus desfasurarea de activitati economice fara a avea autorizatie.

2. Avand in vedere faptul ca taxele si raspunderea patrimoniala pentru un PFA sunt mai mari decat in cazul unui SRL, ar fi bine sa faceti evaluarea si sa decideti ce forma de organizare sa abordati.
Nu exista cod CAEN distinct pentru aceasta activitate, insa consider ca va puteti autoriza la Registrul Comertului pe CAEN 7490

7490 Alte activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice n.c.a.
Această clasă include o mare varietate de activităţi de servicii furnizate în general clienţilor comerciali. Sunt
incluse acele activităţi pentru care sunt necesare abilităţi mai avansate de competenţă profesională, ştiinţifică şi tehnică şi nu include activităţi de rutină, care sunt în general de scurtă durată.
Această clasă include:
-activităţi de brokeraj pentru întreprinderi, adică aranjamente pentru cumpărarea şi vânzarea de întreprinderi mici şi mijlocii, inclusiv a experienţei profesionale, dar neincluzând activităţile de brokeraj pentru bunuri imobiliare
-activităţi de brokeraj pentru brevete (aranjamente pentru cumpărarea şi vânzarea de brevete)
-activităţi de evaluare, altele decât pentru bunuri imobiliare şi asigurări (pentru antichităţi, bijuterii etc.)
-auditarea facturilor şi a rapoartelor privind mărfurile
-activităţi de prognoză a vremii
-consultanţă în domeniul securităţii
-consultanţă în agronomie
-consultanţă în probleme de mediu
-alte activităţi de consultanţă tehnică
-activităţi ale consultanţilor, în alte domenii decât arhitectură, inginerie şi management
-activităţi de citire a contoarelor (gaze, apă, electricitate)
Această clasă include de asemenea:
-activităţi desfăşurate de agenţi şi agenţii, în numele unor indivizi, implicând de obicei obţinerea de angajamente în filme, producţii teatrale sau alte spectacole de divertisment sau atracţii sportive şi plasarea de cărţi, piese de teatru, lucrări de artă, fotografii etc. la edituri, producători etc.

Această clasă exclude:
-comerţul cu ridicata al autovehiculelor second-hand, prin licitaţie, vezi 451
-activităţi de licitaţii online (cu amănuntul), vezi 4791
-activităţi ale caselor de licitaţie (cu amănuntul), vezi 4799
-activităţi ale broker-ilor imobiliari, vezi 683
-activităţi de contabilitate, vezi 6920
-activităţi de consultanţă pentru management, vezi 7022
-activităţi de consultanţă în arhitectură şi inginerie, vezi 711
-proiectarea aparaturii şi instalaţiilor industriale, vezi 711
-testarea şi controlul veterinar în legătura cu producţia de alimente, vezi 7120
-afişarea reclamelor şi alte activităţi de design publicitar, vezi 7311
-crearea de standuri, structuri şi site-uri de afişaj, vezi 7311
-activităţi ale organizatorilor de conferinţe şi expoziţii comerciale, vezi 8230
-activităţi ale agenţilor de licitaţii independenţi, vezi 8299
-administrarea programelor de fidelitate, vezi 8299
-consiliere în probleme de credite şi debite de consum, vezi 8899

Multumesc frumos de raspuns ! De asemenea, as dori sa stiu daca retragerile, respectiv tranzactiile efectuate pe cardurile Skrill, respectiv Payza si pe paysafecard.com pot fi impozitate. E posibil sa platesc taxe si pentru asa ceva ? O sa ma duc maine sa incerc sa infiintez un PFA pe CAEN-ul 7490 insa as dori sa folosesc si acele metode de plata.
Cu placere!

Cand ziceti tranzactii pe cardurile respective, va referiti la incasarea sumelor de la clienti direct pe acele conturi?
In mod normal, acele incasari trebuie sa le declarati si sa fie impozitate. Momentan, nu am informatii ca aceste tranzactii sa fie raportate de catre cei ce gestioneaza serviciul, dar asta nu inseamna ca nu se fac aceste raportari. Ideea e ca oricand, in urmatorii 5 ani, riscati sa va fie evaluata activitatea si sa raspundeti pentru sumele nedeclarate si, implicit, impozitate.

Infiintarea PFA-ului nu dureaza mult si nu e o procedura prea complicata. Aveti aici detaliile necesare [ link extern ]
Nu, ma refer la incasarea unor coduri paysafecard(coduri de 16 cifre) pe care le incarc in contul de paysafe, urmand ca dupa sa le virez pe acele carduri, ori Skrill, ori Payza, firme de care raspund tot cei de la paysafecard. Am cautat peste tot modalitati de impozitare a acelor coduri, pentru a evita o posibila evaluare fiscala, si nu am gasit nicaieri, tocmai de asta consider ca aceste tranzactii fie nu sunt raportate, fie nu pot fi impozitate.