Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Venituri in concediu de ingrijirea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Venituri in concediu de ingrijirea copilului

O femeie care se afla in concediu de ingrijire a copilului pana la 2 ani risca sa piarda indemnizatia daca obtine si alte venituri in aceasta perioada?
A incheiat un contract de vanzare-cumparare cu o firma de produse cosmetice, spre revanzarea acestor produse. Trebuie declarat acest venit la fisc?

Multumesc.
In perioada concediului de ingrijire a copilului pana la 2 ani nu poate avea alte venituri din activitati profesionale. Se pierde indemnizatia.
Nu se pierde nicio indemnizatie ... daca se citeste mai bine prevederile OUG nr.148/2005 si ale OUG nr.111/2010 nu inceteaza plata indemnizatiei , ci se suspenda plata acesteia ... plata acesteia putandu-se relua din momentul in care a incetat cauza care a dus la suspendarea platii.

Problema care se pune este alta, cand ati intrat in CCC? ....
Prietena mea se afla in concediu pentru ingrijirea copilului pana la doi ani de 10 luni si a facut acel contract de vanzare cumparare cu firma de cosmetice, luna aceasta.