Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarea reducerilor comerciale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarea reducerilor comerciale

Buna ziua!
Tin contabilitatea finala la o societate comerciala la care administratorul isi tine evidenta cantitativ-valorica a stocului de marfa.
Am primit de la un furnizor in aceeasi zi 2 facturi diferite, una de marfa in valoare de 1572.05 (1267.78+304.27 TVA), iar alta de dicount in valoare de -24.04 (-19.39+-4.65 TVA). Administratorul a facut receptia impreuna la cele 2 facturi rezultand un NIR in valoare de 1548.01 cu TVA.
Eu am inregistrat separat in contabilitate cele 2 facturi astfel:
% = 401 -24.04
% = 401 1572.05
Dar rezulta o diferenta de marfa (1267.78-1248.39=19.39).
Cum pot inregistra aceasta diferenta ca sa avem acceasi valoare a stocului?
Este corect 607=371 19.39
Va multumesc!
Potrivit ordin 3055/2009:

51 - (3) Reducerile comerciale acordate de furnizor şi înscrise pe factura de achiziţie ajustează în sensul reducerii costul de achiziţie al bunurilor.
(4) Reducerile comerciale primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidenţiază distinct în contabilitate (contul 609 «Reduceri comerciale primite», respectiv contul 709 «Reduceri comerciale acordate»), pe seama conturilor de terţi. Acelaşi tratament contabil se aplică şi în cazul reducerilor comerciale legate de prestările de servicii. În cazul în care reducerile comerciale reprezintă evenimente ulterioare datei bilanţului, acestea se înregistrează la data bilanţului în contul 408 «Furnizori - facturi nesosite», respectiv contul 418 «Clienţi - facturi de întocmit» şi se reflectă în situaţiile financiare ale exerciţiului pentru care se face raportarea dacă sumele respective se cunosc la data bilanţului.

....

Contul 401 "Furnizori" este un cont de pasiv.

În debitul contului 401 "Furnizori" se înregistrează:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturării (609);

....
Contul 609 "Reduceri comerciale primite"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa reducerilor comerciale primite ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă.
În creditul contului 609 "Reduceri comerciale primite" se înregistrează:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturării (401).

Deci factura primita pt reducere se inreg:

401 = 609 19.39
4426 = 401 -4.65

Trebuie sa corecteze administratorul valoarea de intrare a marfurilor pt a corespunde cu ce ati inreg d-voastra: 1267.78 lei.
Va multumesc mult de tot!
Si va mai rog sa-mi spune-ti daca inregistrarea 609=401 -19.39 este gresita, pentru ca programul nu-mi permite 401=609 19.39.
Va multumesc!
claudana a scris:

Va multumesc mult de tot!
Si va mai rog sa-mi spune-ti daca inregistrarea 609=401 -19.39 este gresita, pentru ca programul nu-mi permite 401=609 19.39.
Va multumesc!

In general programele de contabilitate permit sa se defineasca la conturile din clasa 6 sau 7 daca sunt de activ sau de pasiv. Incercati sa definiti contul 609 ca fiind de pasiv. Daca nu puteti face o astfel de definire, stornati prin nota contabila inregistrarea automata efectuata de program si inregistrati-o si pe cea corecta.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc mult de tot!
Informatiile dvs mi-au fost de mare ajutor.