avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... poate tatal sa paraseasca tara k minorul fara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

poate tatal sa paraseasca tara k minorul fara semnatura mea?

in momentul de fata sant in proces k fostul concubin pentru incredintarea minorului.copilul are 7 ani si tatal are incredintarea copilului definitiva si irevocabila.cum am mai explicat este plecat de mai bine de un an si jumatate din tara.cea care il reprezinta in procese este avocata acestuia.el nu apare niciodata.in fine.a facut o intampinare la dosar prin care solicita ca exerecitarea autoritatii parintesti sa fie efectuata doar de el,este de acord sa vizitez minorul dar la domiciliul lui,casa in care eu nu sant binevenita,si amenintata in mai multe randuri de catre familia lui.din cate am inteles are de gand sa plece k copilul din tara de aceea cere ca autoritatea parinteasca sa fie efectuata doar de el.avand deja hotararea definitiva si irevocabila poate sa plece k copilul fara semnatura mea?saptamana aceasta va fi al 4 termen de judecata in care vom chema martori in instanta.este posibil sa fie singurul care poate exercita drepturile parintesti?va rog frumos sa mi dati un raspuns curand o sa fie procesul si ca sa fiu pregatita..va multumesc din suflet.:sorry:
Cel mai recent răspuns: anadelgado , utilizator 20:30, 29 Ianuarie 2012
Nu poate exercita singur drepturile parintesti, potrivit Noului Cod civil, exceptand situatia in care dumneavoastra sunteti decazuta din aceste drepturi.
Nu poate scoate minorul din tara fara acordul scris, si in forma autentica, al dumneavoastra.

Depinde si cum puneti dumneavoastra problema in sala de judecata mai precis in fata instantei de judecata.
va multumesc frumos pt raspuns.copilul ia fost incredintat in 3 ani.timp in care eu mam ocupat de copil nu numai platind pensia alimentara,cat si k pachete si bani trimisi din strainatate.muncesc k contract de munca avand un salariu destul de bun.am vizitata copilul dar numai la domiciliul tatalui si in prezenta familiei tatalui.mi sa interzis sa iau copilul in vizita la mine acasa.am martori precum k atata timp cat copilul a fost crescut de mine mam ocupat de el.spunetim va rog frumos cum pot fi decazuta din drepturile parintesti?care sant conditiile in care un parinte poate fi decazut din drepturi ?va rog sa mi raspundeti deoarece sant ingrijorata.eu nu am facut absolut nimic ca sa pun in pericol cresterea coplului meu.in schimb vreau sa petrec timp k copilul meu deoarece simte nevoia unei mame si nu sant lasata de fosta soacra.practic copilul traieste fara mama si fara tata deoarece tatalui nui pasa dat fiind plecarea lui in strainatate de mult timp.el fiind in masura sa fie alaturi de copli si contribuind la cresterea lui.el avand de moment custodia.va multumesc inca odata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decadere din drepturi anadelgado anadelgado buna ziua.as dori sa va explic situatia mea.sant intrun proces de incredintare minor k fostul concubin,minorul fiind la el.avand incredintarea copilului,tatal ... (vezi toată discuția)
Dacadere din drepturi maryapopescu maryapopescu buna ziua, am un copil de 3 luni,nu sunt casatorita, dar cind am nascut am cazut de comun accord sa trecem fetita pe numele ambiilor parinti. va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului minor dennisa dennisa Buna ziua, sa incep cu inceputul...traiesc in concubinaj cu sotul meu de aproximativ 3 ani,iar in urma aceatei relatii a aparut pe lume baietelul meu ... (vezi toată discuția)