Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediului prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediului prenatal

Buna ziua! Mă aflu în concediul de îngrijire al celui de-al 2 - lea copil, care se va încheia probabil pe 4 februarie (copilul s-a născut pe 4 februarie 2010). La începutul lunii martie voi naște cel de-al 3 - lea copil. Aș dori să știu cu ce dată trebuie să mi se elibereze concediul prenatal? Dacă această dată este la sfârșit de săptămână (4 februarie 2012 este sâmbăta), concediul prenatal trebuie eliberat cu data de vineri sau va fi OK cu data de luni? Cum se calculează plata concediilor prenatal și postnatal și cine le plătește? De asemenea, cum și cât se va calcula indemnizația?
Vă mulțumesc anticipat!
Veti relua activitatea in prima zi lucratoare dupa ce copilul dvs. implineste 2 ani,adica din 6 februarie 2012. Faceti cerere la angajator de reluare a activitatii cu data de 6 februarie si puteti solicita medicului de familie sa va dea certificat medical tot din data de 6, daca nu vreti sa faceti nici o zi de lucru.
Indemnizatia de concediu medical = 85% x (total venituri 6 luni anterioare) / (total zile lucratoare din 6 luni anterioare) x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical. Nu se retine impozit 16%. Se plateste de angajator.
In caz ca nu va mai primeste la lucru (va concediaza), atunci puteti intra in somaj si atunci plateste Agentia de somaj.
Va doresc sanatate si nastere usoara!

ana-cer, moderator
Reluarea activitatii si emiterea certificatului medical pentru concediu de maternitate se pot face si cu data de 5 februarie, chiar daca este zi nelucratoare.
jordache_ml a scris:

Buna ziua! Mă aflu în concediul de îngrijire al celui de-al 2 - lea copil, care se va încheia probabil pe 4 februarie (copilul s-a născut pe 4 februarie 2010). La începutul lunii martie voi naște cel de-al 3 - lea copil. Aș dori să știu cu ce dată trebuie să mi se elibereze concediul prenatal? Dacă această dată este la sfârșit de săptămână (4 februarie 2012 este sâmbăta), concediul prenatal trebuie eliberat cu data de vineri sau va fi OK cu data de luni? Cum se calculează plata concediilor prenatal și postnatal și cine le plătește? De asemenea, cum și cât se va calcula indemnizația?
Vă mulțumesc anticipat!

1.Concediul prenatal va fi eliberat in data de 6 februarie luni,cand va veti prezenta la medic,dar poate fi acordat incepand cu data de 5fb.fiind vorba despre un c.de maternitate.
2.Plata cm se va face de catre angajator,dvs.veti instiinta ca intrati in prenatal astfel,se va prelungi suspendarea cimului de drept,incepand cu 5.
3.Pt. calculul indemnizatiei se va insuma valoarea indemnizatiei de crestere copil din ultimile 6 luni ,anterioare ,respectiv august 2011-ianuarie 2012 si se va raporta la nr. de zile lucratoare din acest interval.Mai apoi,media astfel calculata se va multiplica cu nr. de zile lucratoare din luna in care aveti concediul si se va aplica procentul de 85%.
ContSters136493, utilizator

Buna seara!! As avea o intrebare la dumneavoastra....Concediul prenatal si postanatal intra in calcul la acel an lucrat pe care trebuie sa il ai implinit ca sa iei indemnizatie???

Va multumesc!!!
Pentru indemnizatia pentru CCC se ia in calcul numai concediul prenatal (cel postnatal se acorda dupa nasterea copilului).