avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediului prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediului prenatal

Buna ziua! Mă aflu în concediul de îngrijire al celui de-al 2 - lea copil, care se va încheia probabil pe 4 februarie (copilul s-a născut pe 4 februarie 2010). La începutul lunii martie voi naște cel de-al 3 - lea copil. Aș dori să știu cu ce dată trebuie să mi se elibereze concediul prenatal? Dacă această dată este la sfârșit de săptămână (4 februarie 2012 este sâmbăta), concediul prenatal trebuie eliberat cu data de vineri sau va fi OK cu data de luni? Cum se calculează plata concediilor prenatal și postnatal și cine le plătește? De asemenea, cum și cât se va calcula indemnizația?
Vă mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 14:28, 5 Martie 2012
Veti relua activitatea in prima zi lucratoare dupa ce copilul dvs. implineste 2 ani,adica din 6 februarie 2012. Faceti cerere la angajator de reluare a activitatii cu data de 6 februarie si puteti solicita medicului de familie sa va dea certificat medical tot din data de 6, daca nu vreti sa faceti nici o zi de lucru.
Indemnizatia de concediu medical = 85% x (total venituri 6 luni anterioare) / (total zile lucratoare din 6 luni anterioare) x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical. Nu se retine impozit 16%. Se plateste de angajator.
In caz ca nu va mai primeste la lucru (va concediaza), atunci puteti intra in somaj si atunci plateste Agentia de somaj.
Va doresc sanatate si nastere usoara!

Ultima modificare: Duminică, 29 Ianuarie 2012
ana-cer, moderator
Reluarea activitatii si emiterea certificatului medical pentru concediu de maternitate se pot face si cu data de 5 februarie, chiar daca este zi nelucratoare.
jordache_ml a scris:

Buna ziua! Mă aflu în concediul de îngrijire al celui de-al 2 - lea copil, care se va încheia probabil pe 4 februarie (copilul s-a născut pe 4 februarie 2010). La începutul lunii martie voi naște cel de-al 3 - lea copil. Aș dori să știu cu ce dată trebuie să mi se elibereze concediul prenatal? Dacă această dată este la sfârșit de săptămână (4 februarie 2012 este sâmbăta), concediul prenatal trebuie eliberat cu data de vineri sau va fi OK cu data de luni? Cum se calculează plata concediilor prenatal și postnatal și cine le plătește? De asemenea, cum și cât se va calcula indemnizația?
Vă mulțumesc anticipat!



1.Concediul prenatal va fi eliberat in data de 6 februarie luni,cand va veti prezenta la medic,dar poate fi acordat incepand cu data de 5fb.fiind vorba despre un c.de maternitate.
2.Plata cm se va face de catre angajator,dvs.veti instiinta ca intrati in prenatal astfel,se va prelungi suspendarea cimului de drept,incepand cu 5.
3.Pt. calculul indemnizatiei se va insuma valoarea indemnizatiei de crestere copil din ultimile 6 luni ,anterioare ,respectiv august 2011-ianuarie 2012 si se va raporta la nr. de zile lucratoare din acest interval.Mai apoi,media astfel calculata se va multiplica cu nr. de zile lucratoare din luna in care aveti concediul si se va aplica procentul de 85%.
Ultima modificare: Luni, 30 Ianuarie 2012
ContSters136493, utilizator


Buna seara!! As avea o intrebare la dumneavoastra....Concediul prenatal si postanatal intra in calcul la acel an lucrat pe care trebuie sa il ai implinit ca sa iei indemnizatie???

Va multumesc!!!
Pentru indemnizatia pentru CCC se ia in calcul numai concediul prenatal (cel postnatal se acorda dupa nasterea copilului).

Alte discuții în legătură

Concediu postnatal aryana2012 aryana2012 Buna ziua, Sunt in concediul postnatal si imi expira contractul de munca in data de 31.oct.2012. Am intrat in conceiu prenatal in data de 01.aug.2012 si am ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la prenatal? nicoletamoroianu nicoletamoroianu Buna ziua.Am si eu o mica problema, am lucrat la Mic.ro si firma a intrat in insolventa urmand ca angajti sa fie in preaviz.Pe data de 3 februarie am semnat ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia crestere copil luminitatgv luminitatgv buna seara..am si eu o intrebare...la 1 noiembrie am intrat in prenatal,sunt insarcinata in 7luni...prenatalul il am pana pe 6 martie...problema mea este ca am ... (vezi toată discuția)