Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Evaziune fiscala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Evaziune fiscala

Buna.

Ce se risca pentru evaziune fiscala de cca. 3000 euro?
SRL,Cheltuieli inregistrate aiurea.. Se pune sechestru pe bunurile administratorului ca sa se recupereze prejudiciul si amenda?

Cu stima,
zolysoftsolutions, utilizator
Riscati dosar penal, in cazul evaziunii fiscale.
2 ani 8 ani 15 ani?
Detaliati, este posibil sa nu fie vorba de evaziune fiscala.
Infractiunile de evaziune fiscala le gasiti in art. 9 din Legea nr. 241/2005, iar cele in legatura cu evaziunea fiscala in art. 3-8 din aceeasi lege.
Vedeti acolo despre ce fapta ar putea fi vorba si intre ce limite de pedeapsa se incadreaza.
Daca se recupereaza prejudiciul veti primi o amenda administrativa.
Daca nu se recupereaza este mai greu de spus ce se va intampla...