Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Electronica... 2012 & Soarele!! Vom ajunge iar ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Electronica... 2012 & Soarele!! Vom ajunge iar in ''Epoca de Piatra''?

Suntem in 2012 si ne domina Electronica ! Peste Tot ! Suntem ( am devenit ) dependenti de computere ; Internet ; telefon mobil .... si altele !
Dar avem un dusman de temut .... Soarele ! Anul 2012 este unul cu o activitate solara foarte intensa ( explozii solare ) care pot duce la
perturbari grave in telecomunicatii & aparate electronice !!
Poluarea din ultimul timp a '' gaurit '' serios protectia Pamntului fata de radiatii solare nocive atat pentru noi ( oamenii ) cat si pentru electronicele fara de care Nu '' mai putem respira '' !
Si '' furtuna '' solara se va intensifica in anii urmatori ... foarte Mult !!
Suntem pregatiti se ne '' despartim '' de electronice ?
Sa revenim '' un pic '' la nivelul anilor 1800 ??
Inclusiv fara magicul '' Curent Electric '' !
Exploziile solare vor afecta si reteaua electrica ( transformatoarele ) sunt cele mai expuse !!
Interesant,
ma duc sa cumpar niste lumanari:D
Cu adevarat este Interesant ! Au cunoscut '' fenomenul '' canadienii acum ceva timp .. cand au ramas in bezna ....... cateva zeci de ore !
Lumanarile sunt O.K ! Dar fara telefon ; Net cum mai facem afaceri ??
Scriem cu pana ?? Pe papirus ?? Sau ne '' bazam'' pe Contractul Verbal ???
Cum ne mai deplasam ? AVIATIA ; marina se bazeaza pe GPS ; electronica * sateliti !! Ne intoarcem la busola ? Caruta cu cai este mai ECO .... Nu emite
CO2 !!
Mai ingrijorator este efectul ( UV ) asupra oamenilor ; plantelor & Animalelor !!
Un cancer de piele Nu este prea '' Comod ''' !