Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrari contabile pentru trecerea la platitor de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrari contabile pentru trecerea la platitor de TVA

Buna ziua,

De curand societatea a trecut la platitor de TVA. Ma intereseaza care sunt notele contabile ce trebuiesc inregistrate in contabilitate? Precizez ca firma a intocmit inventar pentru marfa aflata in gestiune si in imobilizari are motostivuitor.
sold 371 = x
sold 378 = y
z= pret achizitie marfa de la funizori cu tva inclusa = x - y
w = tva deductibila dupa inregistrare in scopuri tva = z * 24/124
y = tva neexigibila = x * 24/124

articole contabile
371 = 401 valoare w in rosu
4426 = 401 valoare w in negru

valoare w 371 = % 4428 valoare y in negru si 378 valoare prin diferenta in rosu (adica minus valoare adaos comercial * 24/124)

puneti cifrele la locul lor si nu aveti cum sa gresiti!

in ceea ce priveste motostivuitorul, conteaza pretul achizitiei (tva inclusa), data achizitiei si durata de amortizare aleasa, intrucat trebuie recalculata valoarea fiscala ramasa si valoarea tva de ajustat.
dati-mi aceste date si va ajut!

Data de intrare: 29.09.2011
Valoare: 61518.59 (tva inclus)
Amortizare: 48 luni
Valoare ramasa: 57673.67
Durata ramasa: 45 luni
Amort lunara: 1281.64

Cam asta e tot. Pentru orice alta informatie va stau la dispozitie si va multumesc mult pentru ajutorul acordat.
281 = 213 3.845 lei (valoare amortizata pana la data inregistrarii ca platitor de tva)
4426 = 213 11.163 lei (tva deductibila, de ajustat, aferenta valorii ramase neamortizata 57674x24/124)

valoare fiscala recalculata = 61519-3.845-11.163=46.511 lei

amortizare lunara recalculata = 46.511 / 45 = 1.033,58 lei

succes!

xerxes a scris:

281 = 213 3.845 lei (valoare amortizata pana la data inregistrarii ca platitor de tva)

Consider ca nota aceasta nu ar trebui facuta, deoarece se altereaza rulajele si soldurile conturilor de imobiliari si deprecieri (amortizari).
Calculele ulterioare sint corecte, dar in balanta val de intrare a mijl fix ar trebui sa ramina la val de intrare de 50355.94 lei (61518.59 - 11162.65), iar valoarea amortizarii ar trebui sa ramina de 3844.92 lei.
Daca aveti baza legala pentru nota de mai sus, va rog sa o comunicati, pt informarea mea si a altor utilizatori.
t.simona, utilizator
nu prea am inteles ce vreti de fapt si sa stiti ca nu raspund la provocari rautacioase de genul asta.

daca nu sunteti de acord cu parerea mea, va rog sa precizati dvs. temeiul legal care sa contrazica cele mentionate de mine.

multumesc pentru intelegere!