Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Organizarea profesiei de avocat.
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Organizarea profesiei de avocat.

Buna ziua!...Va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare in legatura cu organ. prof. de avocat....Trebuie invatate pt examenul de admitere si ultimele modif. ale legilor?de ex legea statutului profesiei de avocat are modif care au intrat in vigoare de la 1 oct 2008, dar in tematica pt examen se cer doar modif intervenite pana la data de 31 iulie 2007.La fel si codul deontologic are modif din 2006, dar in tematica se cer doar cele intervenite pana la data de 6 dec 2002(varianta care de altfel este si publicata pe site-ul unbr).
Multumesc.
Buna ziua. Intrucat bibliografia pt organizarea profesiei de avocat este expres prevazuta in Hotărârea Consiliului UNBR nr. 423/27 septembrie 2008 si in care nu se specifica acele modificari aduse statutului la 1 octombrie 2008, nu trebuie invatate pt examen.
Si eu m-am gandit initial la acest lucru cu modificarile, insa in hotarare se specifica clar.
Bafta!