Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit 2012

Care este modul de închidere a anului 2012, din punctul de vedere al impozitului pe profit ? Cum declar in D100 SI d101?

Din Codul fiscal:
"ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit (în vigoare de la 1 ian. 2012)

(1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35."- adica pana la 25 martie

~ Conținut șters la cerere ~
Adika la 25 ianuarie 2013 nu mai depunem deloc 100 cu impozitul pe profit la trim 4?
Banuiesc ca la microintreprinderi a ramas la fel , adika depunem 100 pana in 25.01 cu impozitul pe venitul microintrep. la trim 4??
La 25.01.2013 nu se depune D 100 pentru impozitul pe profit pe trim.IV 2012. La microintreprinderi se trece impozitul pe trim.IV in D 100 pana la 25.01.2013.