avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Prescriere datorie catre ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Prescriere datorie catre ANAF

Buna ziua. Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi oferi lamuriri cu privire la eventualitatea prescrierii unei datorii catre ANAF (impozit venit). In septembrie 2006 am primit decizia de impunere anuala pentru venituri realizate in 2005. De atunci nu am mai primit nici o notificare de la ANAF, pana in octombrie 2011, cand mi s-a trimis o somatie cu titlu executoriu. Recent am aflat insa de prevederea privind prescrierea datoriilor dupa 5 ani. Va rog sa ma ajutati in a clarifica aceasta situatie, daca prescrierea datoriei a luat fiinta de la 1 ianuarie 2011 sau la 1 ianuarie 2012. Mentionez ca in decembrie 211 am achitat o mica suma, si e posibil ca sa fi intrerupt termenul de prescriere in acest mod. Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: marian1974 , utilizator 10:50, 9 Martie 2012
Prin achitarea sumei respective s-a intrerupt termenul de prescriptie.
am si eu acceiasi problema ca si cristina ct doar ca nu am primit somatie cu titlu executoriu.am primit doar o decizie referitoare la obligatiile de plata
ce pot face ? unde pot afla despre ce ete vorba?

citez din "anexa la decizia nr133012....din31.12.2011"-doc prin care s-a individualizat suma de plata este 1458din 29/08/2006

multumesc anticipat
Ultima modificare: Joi, 8 Martie 2012
marian1974, utilizator
marian1974 a scris:

am si eu acceiasi problema ca si cristina ct doar ca nu am primit somatie cu titlu executoriu.am primit doar o decizie referitoare la obligatiile de plata
ce pot face ? unde pot afla despre ce ete vorba?

citez din "anexa la decizia nr133012....din31.12.2011"-doc prin care s-a individualizat suma de plata este 1458din 29/08/2006

multumesc anticipat



probabil nu am fost f. clar asa ca revin :am primit p decizie indata de7.03.12 in care sunt anuntat ca am o datorie ne catre fisc
din informatiile date de catre functionaru de la ghiseu reiese ca am primit bani din diferente
de inpozit pe ani 2002 si 2003 de trei ori bani ,mai multi de cit mi se cuvenea
(calcule facute de anaf cred, nu i-am luat eu cu forta :) ),din aceiasi sursa de informatii am luat suma de 521lei de doua ori
Documentul prin care s-a individualizat suma de plata (termeni care ma depasec :( ) este din 29/08/2006 iar decizia este din 31/12/2011 eu am primit-o prin posta la data de 07/03/2012
Va rog sa ma ajutati in a clarifica aceasta situatie,si ce pasi va trebui facuti.

va multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2012
marian1974, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere datorie bancara maria822 maria822 Buna seara, in mai 2007 am luat un credit bancar negarantat pentru care am putut plati ratele pana in noiembrie 2011 integral, dupa care in data de 8 februarie ... (vezi toată discuția)
Prescriptie credit FLORY1962 FLORY1962 In anul 2006 am luat un credit sub forma de card cu descoperire ce sold pentru nevoi personale. Ratele au fost platite in fiecare luna pina in noiembrie 2008 ... (vezi toată discuția)
Somaţie de la fisc pentru datorii la stat Grimi Grimi Buna ziua, In decembrie am primit o Somatie/Titlu executoriu de la ANAF sector 3 personae fizice pentru accesorii la diferente de impozit annual de ... (vezi toată discuția)