Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general receptie marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

receptie marfa

Daca o societate cu activitate principala - productie, receptioneaza foarte rar marfuri pe care le revinde ulterior (peste o luna sau mai mult timp) cu un adaos comercial, este obligata conform vreunei legi sa inregistreze la momentul receptiei si un adaos si respectiv tva neexigibil? Sau poate receptiona doar valoarea marfii in 371 si la momentul vanzarii inregistreaza venitul in 707 si descarcarea in 607=371 iar diferenta dintre 607 si 707 reprezinta adaosul impozabil.

Este obligatoriu sa ai pretul de vanzare mai mare decat cel de achizitie sau poti sa revinzi chiar la pretul de achizitie?

Multumesc
In momentul in care receptionati marfuri, indiferent cat de rar se inatmpla fenomenul, :rolleyes: faceti un NIR.Daca aveti ca intentie vanzarea ulterioara a marfurilor, calculati adaosul comercial in momentul intocmirii NIR-ului.Nu puteti face toata nebunia aia de inregistrari prin care sa sariti cate cele inregistrari firesti care se regasesc in monografia adaosului comercial.:)

Pentru ajutor, studiati :[ link extern ]

florip a scris:

Daca o societate cu activitate principala - productie, receptioneaza foarte rar marfuri pe care le revinde ulterior (peste o luna sau mai mult timp) cu un adaos comercial, este obligata conform vreunei legi sa inregistreze la momentul receptiei si un adaos si respectiv tva neexigibil? Sau poate receptiona doar valoarea marfii in 371 si la momentul vanzarii inregistreaza venitul in 707 si descarcarea in 607=371 iar diferenta dintre 607 si 707 reprezinta adaosul impozabil.

Se poate, chiar se practica, cunosc firme mari de distributie care lucreaza in acest mod, fara sa evidentieze in mod clar adaosul comercial si il calculeaza ca diferenta intre 607 si 707.

Daca se intampla sa vindeti materii prime, le transformati in marfuri si apoi le vindeti, puneti adaos la modul simbolic, sa fie ceva acolo daca din diferite motive nu vreti sa mai incarcati pretul.
Legea spune ca nu ai voie sa vinzi in pierdere, e mai prudent sa puneti un adaos, fie cat de mic, chiar si 1 ron.
mari.a, utilizator