Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare vanzare

Sunt magazin en-detail neplatitor de tva.Vand marfa.DAU factura si chitanta in pe loc.Cum este corect sa inregictrez?

5311=707
% =371

sau
411=707
% =371
Nelamurirea este ca daca dau si factura si chitanta in acelasi timp as putea face inregistrarea fara a mai folosi contul 411.

Multumesc,
BUNA
DIN PUNCT DE VEDERE CONTABIL TREBUIESC INREGISTRATE TOATE DOCUMENTELE.ASTFEL INREGISTREZI CHITANTA
5311=411 IAR FACTURA SE INREGISTRAZA TOT PRIN 411

Va rog nu mai scrieti numai cu majuscule! E obositor si incalca regulamentul forumului.
vioviod a scris:

Sunt magazin en-detail neplatitor de tva.Vand marfa.DAU factura si chitanta in pe loc.Cum este corect sa inregictrez?

5311=707
% =371

sau
411=707
% =371
Nelamurirea este ca daca dau si factura si chitanta in acelasi timp as putea face inregistrarea fara a mai folosi contul 411.

Multumesc,

ambele modalitati sunt corecte.
Daca esti magazin en-detail si vinzi catre persoane fizice esti obligat sa ai casa de marcat.
Ca inregistrari contabile trebuie sa faci asa :
1. Inregistrare factura 4111 % 707
2. Inregistrare chitanta 5311 % 4111
Cred ca nelamurirea principala este , daca vinzi cu amanuntul, de ce nu folosesti casa de marcat.
Buna
Am preluat o firma care are ca obiect de activitate vanzare en-gros de marfuri.
Problema mea este urmatoarea:fosta contabila a inregistrat factura de cumparare marfa dar si nir cu adaos comercial mai exact a folosit conturile 378 si 4428.Rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum as putea sa scap de soldurile acestor doua conturi in conditiile in care 371-trebuie sa reprezinte valoarea marfurilor la pret de achizitie-cel putin asa stiu eu.
Sper ca m-am facut inteleasa.
Multumesc.