avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare vanzare

Sunt magazin en-detail neplatitor de tva.Vand marfa.DAU factura si chitanta in pe loc.Cum este corect sa inregictrez?

5311=707
% =371
607
378

sau
411=707
% =371
607
378
Nelamurirea este ca daca dau si factura si chitanta in acelasi timp as putea face inregistrarea fara a mai folosi contul 411.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 22:28, 23 Aprilie 2008
BUNA
DIN PUNCT DE VEDERE CONTABIL TREBUIESC INREGISTRATE TOATE DOCUMENTELE.ASTFEL INREGISTREZI CHITANTA
5311=411 IAR FACTURA SE INREGISTRAZA TOT PRIN 411

Va rog nu mai scrieti numai cu majuscule! E obositor si incalca regulamentul forumului.
vioviod a scris:

Sunt magazin en-detail neplatitor de tva.Vand marfa.DAU factura si chitanta in pe loc.Cum este corect sa inregictrez?

5311=707
% =371
607
378

sau
411=707
% =371
607
378
Nelamurirea este ca daca dau si factura si chitanta in acelasi timp as putea face inregistrarea fara a mai folosi contul 411.

Multumesc,

ambele modalitati sunt corecte.
Daca esti magazin en-detail si vinzi catre persoane fizice esti obligat sa ai casa de marcat.
Ca inregistrari contabile trebuie sa faci asa :
1. Inregistrare factura 4111 % 707
2. Inregistrare chitanta 5311 % 4111
Cred ca nelamurirea principala este , daca vinzi cu amanuntul, de ce nu folosesti casa de marcat.
Buna
Am preluat o firma care are ca obiect de activitate vanzare en-gros de marfuri.
Problema mea este urmatoarea:fosta contabila a inregistrat factura de cumparare marfa dar si nir cu adaos comercial mai exact a folosit conturile 378 si 4428.Rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum as putea sa scap de soldurile acestor doua conturi in conditiile in care 371-trebuie sa reprezinte valoarea marfurilor la pret de achizitie-cel putin asa stiu eu.
Sper ca m-am facut inteleasa.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Vanzare din aic-tva efectiv platit andr77 andr77 Buna ziua, Este prima mea AIC si nu am gasit o monografie completa.( banuiesc ca este pentru incepatori -de aceea, imi cer scuze) Rugamintea mea este ... (vezi toată discuția)
Functiunea contului 378 Bogo4us Bogo4us Buna ziua, Folosesc descarcarea global valorica a stocului de marfuri. Am doua intrebari: -este corect ca rulajul lunar debitor al contului 378 sa fie mai ... (vezi toată discuția)
Monografie discount la vanzare cu amanuntul ioana.diana.cristea ioana.diana.cristea buna ziua, imi puteti spune va rog monografia in cazul urmator: un magazin alimentar, decat sa aiba perisabilitati, prefera sa dea discount la produse, pe ... (vezi toată discuția)