avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare vanzare

Sunt magazin en-detail neplatitor de tva.Vand marfa.DAU factura si chitanta in pe loc.Cum este corect sa inregictrez?

5311=707
% =371
607
378

sau
411=707
% =371
607
378
Nelamurirea este ca daca dau si factura si chitanta in acelasi timp as putea face inregistrarea fara a mai folosi contul 411.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 22:28, 23 Aprilie 2008
BUNA
DIN PUNCT DE VEDERE CONTABIL TREBUIESC INREGISTRATE TOATE DOCUMENTELE.ASTFEL INREGISTREZI CHITANTA
5311=411 IAR FACTURA SE INREGISTRAZA TOT PRIN 411


Va rog nu mai scrieti numai cu majuscule! E obositor si incalca regulamentul forumului.
vioviod a scris:

Sunt magazin en-detail neplatitor de tva.Vand marfa.DAU factura si chitanta in pe loc.Cum este corect sa inregictrez?

5311=707
% =371
607
378

sau
411=707
% =371
607
378
Nelamurirea este ca daca dau si factura si chitanta in acelasi timp as putea face inregistrarea fara a mai folosi contul 411.

Multumesc,


ambele modalitati sunt corecte.
Daca esti magazin en-detail si vinzi catre persoane fizice esti obligat sa ai casa de marcat.
Ca inregistrari contabile trebuie sa faci asa :
1. Inregistrare factura 4111 % 707
2. Inregistrare chitanta 5311 % 4111
Cred ca nelamurirea principala este , daca vinzi cu amanuntul, de ce nu folosesti casa de marcat.
Buna
Am preluat o firma care are ca obiect de activitate vanzare en-gros de marfuri.
Problema mea este urmatoarea:fosta contabila a inregistrat factura de cumparare marfa dar si nir cu adaos comercial mai exact a folosit conturile 378 si 4428.Rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum as putea sa scap de soldurile acestor doua conturi in conditiile in care 371-trebuie sa reprezinte valoarea marfurilor la pret de achizitie-cel putin asa stiu eu.
Sper ca m-am facut inteleasa.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Vanzare din aic-tva efectiv platit andr77 andr77 Buna ziua, Este prima mea AIC si nu am gasit o monografie completa.( banuiesc ca este pentru incepatori -de aceea, imi cer scuze) Rugamintea mea este ... (vezi toată discuția)
Monografie discount la vanzare cu amanuntul ioana.diana.cristea ioana.diana.cristea buna ziua, imi puteti spune va rog monografia in cazul urmator: un magazin alimentar, decat sa aiba perisabilitati, prefera sa dea discount la produse, pe ... (vezi toată discuția)
Functiunea contului 378 Bogo4us Bogo4us Buna ziua, Folosesc descarcarea global valorica a stocului de marfuri. Am doua intrebari: -este corect ca rulajul lunar debitor al contului 378 sa fie mai ... (vezi toată discuția)