Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proiect de Modificarea Legii Societatilor Comerciale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proiect de Modificarea Legii Societatilor Comerciale

Ministerul Justitiei a lansat in dezbatere publica marti, 31 ianuarie 2012, proiectul de OUG pentru modificarea si completarea Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale.

Printre modificari se numara:
- înlocuirea, în anumite cazuri, a publicităţii prin Monitorul Oficial cu publicitatea prin afişare pe pagina proprie de internet a societăţii comerciale (publicitatea proiectului de fuziune/divizare), cu informarea terţilor asupra modalităţii de publicitate alese prin înregistrarea unei menţiuni în acest sens în registrul comerţului;
- întocmirea situaţiilor financiare pre-fuziune/divizare devine facultativă, dacă societatea comercială publică rapoarte semestriale în conformitate cu prevederile legislaţiei pieţei de capital.
Apreciez ca sunt aspecte pozitive deoarece se evita cheltuieli suplimentare ocazionate de publicarea in Monitorul Oficial, timpul de asteptare de la depunere cererii pana la publicarea propriu-zisa.
Se mai intampla totusi si lucruri bune.