avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie civila de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie civila de proprietari

Buna ziua,

Asociatia civila de proprietari are atribuit un cod fiscal? Pe chitanta de intretinere este trecut CIF -UL si am verificat la mfinante.ro acest cod, dar nu exista. Administratorul afirma ca a trecut la Asociatia de Proprietari, astfel transferandu-se din P.F. in Persoana juridica. Daca ar fi fost asa nu trebuia sa fie C.I.F-ul si pe mfinante.ro?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: johnpescar , utilizator 11:45, 6 Februarie 2012
Asociatia trebuie sa ii apare CIF-ul pe MF. Aveti adresa unde puteti verifica mai jos.
[ link extern ]
Atentie: Asociatiile de Proprietari nu au identificator fiscal RO ... deci nu incercati sa folositi CIF-ul cu RO in fata, ci simplu
Pentru lamurirea dilemei dvs,in temeiul art 10 dinL nr 230/2007 solicitati presedintelui de asociatie sa va puna la dispozitie documentele care atesta infiintarea asociatiei de proprietari
Am introdus fara RO si nu este. Dar asociatiile civile de proprietari(pf|) au C.I.F sau un numar de identificare?
Dupa stiinta mea nu exista asa ceva " asociatie civila de proprietari"

Conform legilor, de-a lungul timpului, au existat Asociatii de Locatari care la un moment dat au ramas fara reglemantare si obligate sa se transforme in Asociatii de Proprietari

Legile actuale care guverneaza Asociatiile de Proprietari sunt: Legea 230/2007 si HG 1588/ 2007.

Cand spune Administratorul/ Presedintele ca s-a transformat in AP?

Alte discuții în legătură

Refacere documente constituire asociatie de proprietari cami64 cami64 Buna ziua, Am o intrebare: ce demersuri trebuie facute, si unde anume, pentru refacerea documentelor de constituire ale asociatiei de prorietari, in ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatii de proprietari niotin niotin Buna ziua, va rog sa imi spuneti care este procedura de obtinere a unei sentinte judecatoresti de infiintare si a cerrtificatului de inscriere a persoanei ... (vezi toată discuția)
Nereguli facute de administrator si presedinte canto canto Buna ziua, Asociatia de proprietari din care fac parte, a incheiat un contract de inchiriere pt uscatoria de la parterul blocului, cu un locatar din ... (vezi toată discuția)