Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie civila de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie civila de proprietari

Buna ziua,

Asociatia civila de proprietari are atribuit un cod fiscal? Pe chitanta de intretinere este trecut CIF -UL si am verificat la mfinante.ro acest cod, dar nu exista. Administratorul afirma ca a trecut la Asociatia de Proprietari, astfel transferandu-se din P.F. in Persoana juridica. Daca ar fi fost asa nu trebuia sa fie C.I.F-ul si pe mfinante.ro?

Multumesc
Asociatia trebuie sa ii apare CIF-ul pe MF. Aveti adresa unde puteti verifica mai jos.
[ link extern ]
Atentie: Asociatiile de Proprietari nu au identificator fiscal RO ... deci nu incercati sa folositi CIF-ul cu RO in fata, ci simplu
Pentru lamurirea dilemei dvs,in temeiul art 10 dinL nr 230/2007 solicitati presedintelui de asociatie sa va puna la dispozitie documentele care atesta infiintarea asociatiei de proprietari
Am introdus fara RO si nu este. Dar asociatiile civile de proprietari(pf|) au C.I.F sau un numar de identificare?
Dupa stiinta mea nu exista asa ceva " asociatie civila de proprietari"

Conform legilor, de-a lungul timpului, au existat Asociatii de Locatari care la un moment dat au ramas fara reglemantare si obligate sa se transforme in Asociatii de Proprietari

Legile actuale care guverneaza Asociatiile de Proprietari sunt: Legea 230/2007 si HG 1588/ 2007.

Cand spune Administratorul/ Presedintele ca s-a transformat in AP?