Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare Asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare Asociatii de proprietari

Buna ziua,
va rog sa imi spuneti care este procedura de obtinere a unei sentinte judecatoresti de infiintare si a cerrtificatului de inscriere a persoanei juridice fara scop patrimonial a unei asociatii de proprietari infiintate din anul 2004, vechii administratori nu sau ingrijit de aceste proceduri, mentionez ca asociatia respectiva are cod de indentificare fiscala de la data 23.12.2004 si statut legalizat la un birou de avocatura.
niotin, utilizator
CIF-ul se obtine doar dupa ce as. prop. i s-a acordat personalitatea juridica de catre judecatorie.
Retineti, la judecatorie s-au intocmit 3 dosare, un original si 2 copii, ma rog, semnat de catre presedintele as. prop. cu mentiunea "conform cu originalul". Dosarul original se restitue asociatiei, un dosar (copie) este retinut la asociatie si celalat dosar este trimis de catre judecatorie la ANAF-ul local.

Acum, din cate inteleg, aveti numai CIF-ul... Vedeti pe unde este dosarul original, l-o fi luat presedintele acasa si-l pune noaptea sub perna.
Daca este pierdut, trebuie sa mergeti, ori la judecatorie, ori la Finantele locale sa va faceti copii - deci nu cred ca:
... vechii administratori nu sau ingrijit de aceste proceduri,...

deoarece , in primul rand, nu era treaba lor sa se ingijeasca de aceste proceduri.

Daca tot ce v-am scris mai sus nu se confirma, adica ati verificat si asociatia nu este persoana juridica, dar aveti CIF, nu aveti decat sa incercati sa refaceti acum procedurile deacordare a personalitatii juridice.
Mergeti si explicati la finantele locale, la birou infiintari as. prop. ce ne-ati scris noua si mai vedeti...
Mesaj editat

@ niotin

Dată post: Luni, 6 Aprilie 2015, 17:06
Forum Asociaţii de proprietari / locatari
Subiect ASOCIATII DE PROPRIETARI

Buna ziua,
doresc sa adresez specialistilor din marea comunitate Avocatnet.ro urmatoarea intrebare: In anul 2004 s-a infiintat o asociatie de proprietari care nu a inaintat si obtinut sentinta judecatoreasca de infiinare nici pana la data la care va scriu,mentionez ca au codul de identificare fiscala (CIF-ul), acum membrii din asociatia cu pricina au hotarat sa desfiinteze asociatia, membrii sai migrand cate doua asociatii cu care se invecineaza. Cum se initiaza procedura de dizolvare in cazul prezentat pe scurt. Va multumesc.
Pai daca nu ati infiintat asociatie de proprietari, nu aveti acum ce desfiinta.
In 2004, ca si astazi asociatiile de proprietari se infiintau in baza unui dosar cu multe piese si in urma obtinerii unei Incheieri judecatoresti.
Asa ca e greu de inteles ca aveti asociatie de proprietari dar fara Incheiere judecatoreasca, dar aveti CIF.
Eu cred ca aveti statut, aveti Incheiere judecatoreasca... dar trebuie sa le cautati. Gasiti o copie a intregului dosar la arhiva judecatoriei.