Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mesaje vulgare prin SMS
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mesaje vulgare prin SMS

O colega de-ale mele are o mare tristete: un nebun o suna in disperare si ii trimite SMS-uri cu tenta erotica. Am reusit sa verific, o face de pe o cartela pre-platita, deci nu poate fi identificat pe cai normale.
Si-a setat telefonul pentru rejectarea apelurilor, dar tot e un stres mare pentru ea. Are familie, copii, probleme si numai de asa ceva nu are nevoie.
Care ar fi calea legala si, mai ales, sansele de a-l gasi si pedepsi?
Multumesc!
Florin
xuser, ia citeste dumneata art. 91 ^1 , alin. 8 si 9 , daca ai timp.Asta ca idee, fiindca s-ar putea ca si organele de up sa considere ca nu e mare lucru primirea unor sms-uri de acel gen.
legally_aid...eu dadeam spre altceva, spre egalitatea dintre sexe..da, clar, ii poate afecta viata familiala daca cei din familie; sot, copii...sunt cazuti din luna si nu inteleg ca acel care da sms-urile alea, are ceva probleme...daca are un sot intelegator, o incurajeaza sa nu le ia in seama..clar, ciao
Dpdv penal, doamna nu poate face nimic. Trimiterea mesajelor cu tenta erotica nu este o infractiune

In noul Cod penal va fi infractiune hartuirea , desi infractiunea nu se cheama explicit ,,hartuire sexuala,, se incadreaza la infractiuni contra libertatii persoanei.Se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 6 luni hartuirea prin mesaje, telefoane sau urmarire. Incriminarea hartuirii este urmarea aparitiei unui numar mare de astfel de cazuri, in special impotriva femeilor.
Textul suna astfel:

Art. 206 Hartuirea
(1) Fapta persoanei care, in mod repetat, urmareste victima ori ii supravegheaza locuinta, locul de munca sau alte locuri frecventate de catre aceasta, cauzandu-i astfel o stare de temere, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amenda.
(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicari prin mijloace de transmitere la distanta, care prin frecventa sau continut alarmeaza victima, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava.
(3) Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

Da, in viitorul cod penal aceasta fapta va fi incriminata, cum ar fi si normal, dar, din pacate, pana atunci fapta nu constituie infractiune.