Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri asigurari

hotararea curti de apel suna cam asa
"Admite recursurile declarate de inculpat , firma de asigurari, partile civile, obliga inculpatul la plata despagubirilor civile acordate in cuantum de ........... Majoreaza la .......
daunele morale acordate patrtilor civile,obliga pe inculpat sa plateasca partilor civile suma de ........ lunar cu titlu de despagubiri periodice pana la majoratul minorilor."
intrebarea mea este care din aceste cheltuieli sunt suportate de catre inculpat si care de catre polita de asigurare valabila la producerea accidentului .
Cred ca va puteti edifica citind urmatoarele extrase de lege din ordinul CSA:

Art. 26. — (1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire, dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se acorda despagubiri in forma baneasca pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube reprezentand consecinta lipsei de folosinta a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata.

Art. 27. — Asiguratorul nu acorda despagubiri pentru:
5. partea din prejudiciu care depaseste limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA, produs in unul si acelasi accident, indiferent de numarul persoanelor prejudiciate si de numarul persoanelor raspunzatoare de producerea prejudiciului;
7. cheltuielile facute in procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului, chiar daca in cadrul procesului penal s-a solutionat si latura civila;

Art. 49. — La stabilirea despagubirilor in cazul vatamarii corporale sau al decesului unor persoane, se au in vedere urmatoarele:
1. in caz de vatamare corporala:
a) diferenta dintre veniturile nete ale persoanei vatamate, probate cu documente fiscale, si indemnizatia primita din fondurile persoanei juridice sau fizice la care salariatul isi desfasoara activitatea si/sau, dupa caz, din fondurile bugetului asigurarilor sociale de stat, pe perioada spitalizarii si a concediului medical;
b) venitul mediu lunar net realizat din activitati desfasurate de persoana vatamata, probat cu documente justificative, in cazul persoanelor care nu au calitatea de salariat;
c) salariul de baza minim brut pe economie, in cazul persoanelor pagubite aflate la data producerii accidentului in ultimul an de studii sau de calificare;
d) eventualele cheltuieli prilejuite de accident — cheltuieli cu transportul persoanei accidentate, cu tratamentul, cu spitalizarea, pentru recuperare, pentru proteze, pentru alimentatie suplimentara, conform prescriptiilor medicale, probate cu documente justificative, si care nu sunt suportate din
fondurile de asigurari sociale prevazute de reglementarile in vigoare;
e) cheltuielile cu ingrijitori pe perioada incapacitatii de munca, daca prin certificatul medical se recomanda acest lucru, insa nu mai mult decat salariul de baza minim brut pe economie;
f) daunele morale: in conformitate cu legislatia si jurisprudenta din Romania;
2. in caz de deces:
a) cheltuielile de inmormantare, inclusiv pentru piatra funerara, precum si cele efectuate cu indeplinirea ritualurilor religioase, probate cu documente justificative;
b) cheltuielile cu transportul cadavrului, inclusiv cele de imbalsamare, probate cu documente justificative, de la localitatea unde a avut loc decesul pana la localitatea in care se face inmormantarea;
c) veniturile nete nerealizate si alte eventuale cheltuieli rezultate in perioada de la data producerii accidentului si pana la data decesului, prevazute la pct. 1, daca acestea au fost cauzate de producerea accidentului;
d) daunele morale: in conformitate cu legislatia si jurisprudenta din Romania.
depinde de ce spune hotararea, raportat la ceea ce ati cerut dvs. adica, mai pe inteles: partile civile ar fi putut sa ceara plata despagubirilor numai de la inculpat, numai de la Asigurator ( varianta cea mai buna, dupa parerea mea) fie de la ambii.Desigur ca firma de asigurari ar putea sa plateasca, chiar daca hotararea prevede plata despagubirilor de catre inculpat, dar poate, tot asa de bine, sa va trimita la plimbare si sa spuna ca nu ei trebuie sa plateasca, caz in care ar trebui sa deschideti un nou proces.
Mare atentie cand va constituiti parti civile intr-un proces penal unde vorbim de accidente de circulatie soldate cu victime, cui cerem banii.