Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... vatamare corporata din culpa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

vatamare corporata din culpa

o sa incerc sa sintetizez pe scurt cele intamplate: tatal meu conducea un autoturism, a depasit o masina care era parcata jumatate pe trotuar (a trecut cu 40 de cm linia de mijloc) astfel s-a lovit cu o masina care venea din sens opus. Cu masinile s-a rezolvat usor avand casco si fiind asigurat la astra. problema e urmatoarea: o victima (doamna care statea in spate) care s-a scos cerificat sau cum ii spune medico-legal intre 16-18 zile (avand probleme cu piciorul stang) - bineinteles ca cere o suma de bani (care nu se justifica) ca sa retraga plangerea. Ideea e ca tata are la astra si asigurare pentru persoane, iar cei de acolo ne-au sfatuit sa nu ii dam nici un ban. Bineinteles ca ai mei vor sa rezolve cat mai repede si se gandesc la urmatoarele aspecte:

ca astra sa dea banii pentru problemele medicale dureaza vreo doua luni ceea ce insemna ca dosarul ajunge in instanta;
daca se ajunge in instanta firma de asigurari va fi parte in proces sau cum se procedeaza?

daca se pierde procesul cine plateste cheltuielile de judecata, tata sau firma de asigurari?

in instanta va mai putea cere alceva decat decontarea cheltuielilor medicale, stiu eu daune morele sau alte tipuri de daune?

Considerati ca fiind oportuna acordarea unei sume de bani chiar daca avem aceasta asigurare pe persoana?

multumesc!

Daca va fi retrasa plangerea penala prealabila , aceasta va stinge posibilitatea de plata a daunelor materiale si morale , intrucat e totala , definitiva si neconditionata.

daca se pierde procesul cine plateste cheltuielile de judecata, tata sau firma de asigurari?

in instanta va mai putea cere alceva decat decontarea cheltuielilor medicale, stiu eu daune morele sau alte tipuri de daune?

Societatea asiguratoare de care mentionati va suporta pretentiile partii vatamate.(daune morale si materiale)
Insa , odata sanctionat , fie cu amenda penala , fie cu inchisoarea, individualizata prin suspendarea conditionata a executarii pedepsei , vor exista mentiuni in cazier , iar permisul va va fi anulat.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Vorbiti cu cei de la asigurari.....se poate despagubi o persoana si amiabil, fara sa se ajunga la instanta de juedcata.
SIncer nu inteleg de ce trebuie sa se ajunga la inchisoare cu suspendare, la pierderea permisului avand in vedere ca a fost un accident minor si ca din patru persoane care erau in celalalta masina nimeni nu a patit nimic, doar doamna in cauza.

Nu sunt lamurita daca firma asiguratoare ma si reprezinta in instanta (pun ei avocat)sau doar suporta cheltuielile?
Firma asiguratoare nu va reprezinta in instanta ...ea poate sa fie citata ca si garant (si asta la solicitarea partii vatamate sau a inculpatului).
Buna seara !
Calitatea pe care ar avea-o asiguratorul RCA in dosarul penal, potrivit Deciziei nr. 1/2005 a ICCJ (prin care s-a admis un recurs in interesul legii), este aceea de asigurator de raspundere civila iar nu de garant sau parte responsabila civilmente.
In ceea ce priveste despagubirile pe care le suporta asiguratorul, acestea sunt precizate in Normele RCA emise de catre CSA prin Ordin (numarul ordinului difera dupa data accidentului).
Ordinul nr. 21 din 19 noiembrie 2009 pentru punerea in aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule emis de COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURARILOR, PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 812 din 27 noiembrie 2009, Data intrarii in vigoare : 27/11/2009, prevede urmatoarele:
CAP. II
Riscurile acoperite si excluderile

ART. 26
(1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire, dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se acorda despagubiri, in forma baneasca, pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube consecinta a lipsei de folosinta a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata
ART. 27
Asiguratorul nu acorda despagubiri pentru:
1. cazurile in care proprietarul, utilizatorul sau conducatorul vehiculului vinovat nu are raspundere civila, daca accidentul a fost produs:
a) de un caz de forta majora;
b) din culpa exclusiva a persoanei prejudiciate, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 26 alin. (2) pct. 5;
c) din culpa exclusiva a unei terte persoane;
2. prejudiciile suferite de conducatorul vehiculului raspunzator de producerea accidentului;
3. prejudiciile produse bunurilor apartinand persoanelor fizice sau persoanelor juridice, daca au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat in proprietatea sau utilizat de aceeasi persoana fizica sau juridica si care este condus de un prepus al aceleiasi persoane juridice ori de o alta persoana pentru care raspunde persoana fizica sau persoana juridica;
4. prejudiciile cauzate in situatiile in care nu se face dovada valabilitatii la data accidentului a asigurarii obligatorii RCA sau asiguratorul RCA nu are raspundere;
5. partea din prejudiciu care depaseste limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA, produs in unul si acelasi accident, indiferent de numarul persoanelor prejudiciate si de numarul persoanelor raspunzatoare de producerea prejudiciului;
6. amenzile de orice fel si cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul, utilizatorul sau conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului;
7. cheltuielile facute in procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului, chiar daca in cadrul procesului penal s-a solutionat si latura civila;
8. sumele pe care conducatorul vehiculului raspunzator de producerea prejudiciului este obligat sa le plateasca proprietarului sau utilizatorului care i-a incredintat vehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui vehicul;
9. prejudiciile produse bunurilor transportate, daca intre proprietarul sau utilizatorul vehiculului care a produs accidentul ori conducatorul auto raspunzator si persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;
10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate in vehiculul cu care s-a produs accidentul, daca asiguratorul poate dovedi ca persoanele prejudiciate stiau ca vehiculul respectiv era furat;
11. prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalatiile montate pe vehicule, atunci cand acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalatii de lucru;
12. prejudiciile produse prin accidente survenite in timpul operatiunilor de incarcare si de descarcare, acestea constituind riscuri ale activitatii profesionale;
13. prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase: radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat sau au agravat producerea prejudiciului;
14. prejudiciile cauzate prin utilizarea unui vehicul in timpul unui atac terorist sau razboi, daca evenimentul are directa legatura cu respectivul atac sau razboi;
15. pretentiile ca urmare a diminuarii valorii bunurilor dupa reparatie
ART. 49
La stabilirea despagubirilor in cazul vatamarii corporale sau al decesului unor persoane se au in vedere urmatoarele:
1. in caz de vatamare corporala:
a) diferenta dintre veniturile nete ale persoanei vatamate, probate cu documente fiscale, si indemnizatia primita din fondurile persoanei juridice sau fizice la care salariatul isi desfasoara activitatea si/sau, dupa caz, din fondurile bugetului asigurarilor sociale de stat, pe perioada spitalizarii si a concediului medical;
b) venitul mediu lunar net realizat din activitati desfasurate de persoana vatamata, probat cu documente justificative, in cazul persoanelor care nu au calitatea de salariat;
c) salariul de baza minim brut pe economie, in cazul persoanelor pagubite aflate la data producerii accidentului in ultimul an de studii sau de calificare;
d) eventualele cheltuieli prilejuite de accident - cheltuieli cu transportul persoanei accidentate, cu tratamentul, cu spitalizarea, pentru recuperare, pentru proteze, pentru alimentatie suplimentara, conform prescriptiilor medicale, probate cu documente justificative, si care nu sunt suportate din fondurile de asigurari sociale prevazute de reglementarile in vigoare;
e) cheltuielile cu ingrijitori pe perioada incapacitatii de munca, daca prin certificatul medical se recomanda acest lucru, insa nu mai mult decat salariul de baza minim brut pe economie;
f) daunele morale: in conformitate cu legislatia si jurisprudenta din Romania