Forum Discuţii diverse Cultură generală subtrece
Discuție deschisă în Cultură generală

subtrece

Va rog daca poate sa spuna cineva ce inseamna,ce semnifica ,(nustiu cum sa spun)defapt cuvintul SUBTRECE am cautat prin dictionare dar inzadar.este dela o poezie ci suna cam asa:zimbetul tau drag inima-mi subtrece,defapt eu am compus dar casa fie ok.vreau neaparat sa stiu de acest cuvint.
Cata vreme cuvantul nu exista in dex, mai bine il inlocuiti cu unul care exista:)

De pilda:

Zambetul tau larg
Prin inima-mi trece ......

sau

Zambetul tau larg
Inima-mi strapunge ....

Apropos, care e continuarea? :rolleyes:
Cred ca ar fi mai bine sa folositi cuvinte care plac cititorului si il determina, dupa ce a terminat de citit poezia dvs., sa se gandeasca la intreg ansamblul ei si nu la un cuvant pe care nu l-a inteles.
Admir vointa dvs., dar nu va transformati intr-un epigon (conform DEX - EPIGÓN, epigoni, s. m. Scriitor (de valoare minoră) care imită mijloacele de expresie specifice unui mare scriitor, unui curent sau unei școli literare de prestigiu. ♦ Urmaș, succesor (lipsit de valoare). – Din germ. Epigone, fr. épigone. ).

Succes in continuare cu poezia dvs. si incantati-ne si pe noi cu scrierile dvs.
nu am avut timp sa mai compun,dar multumesc pentru sfaturi DA e cu totul altceva asa multumesc mult pentru ajutor.