Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot sa am mai multe CIM la acelas angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot sa am mai multe CIM la acelas angajator

Pot sa lucrez pe firma mea cu 2 ore Economist(pentru a-mi tine evidenta contabila) si cu 6 ore Lucrator comercial?
Sau pot sa fiu incadrat cu 8 ore ca si Economist dar in acelas timp sa si vand in magazin?

Conf Art. 35 din Codul muncii prevede: „Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea“.
Art.35 C.mun. dispune:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Asadar, in speta, din punct de vedere strict juridic, raspunsul este afirmativ. Nu exista baza legala pentru a se contesta dreptul constitutional al salariatului de a incheia contracte de munca in regim de cumul de functii nu numai pentru angajatori diferiti, dar chiar si pentru acelasi angajator.

Prin urmare, puteti incheia un c.i.m. pentru functia de economist si un c.i.m. pentru cea de lucrator comercial...ambele pot fi cu norma intreaga.