Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Ce este copyright ? / Copyright pe idee ?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Ce este copyright ? / Copyright pe idee ?

Conceptul relativ de copyright (drept de autor) il inteleg. Nu pot ma pot lauda ca ii stiu toate ascunzisurile ca e absurd pentru un simplu "citizen".

Ce ma interesea un singur lucru in mod special:
Exista copyright pe idee? Mai exact pe idee de afacere?!

Exemplu: vreau sa fac o afacere si nu mai exista nimeni care face asa ceva, pot breveta ideea incat sa nu mai poata face nimeni altcineva ce fac eu fara acordul meu ???
~ Conținut șters la cerere ~
Cum se aplica "ideilor" asemanatoare ?
De exemplu:
- daca s-ar fi pus copyright pe conceptul de retea "sociala"?
- sa zicem ca era HI5;
- ar mai fi existat Facebook?

Foarte gresita exprimarea mea dar... incerc.
oarfa, utilizator
Buna ziua,
Putin cam confuza intrebarea. Ideile de afaceri nu pot fi protejate de exemplu prin brevet de inventie sau alte titluri de protectie industriala, design, model de utiliate.

Din pdv al Copyright, dvs. puteti sa va protejati noutatea ideii prin publicarea intr-o carte , intr-o revista relativ cunoscuta, comunicare stiintifica de rang national sau international, etc.
Dar ma indoiesc ca puteti interzice aplicarea ideii de afacere.

Nu va puteti revendica decat paternitatea acestei idei.
Deci eu va recomand publicarea, inregistraea de ORDA, eventual prin www.ecopyright.ro si eventual (daca aveti simtul umorului macar cel de duminca ! ) sa asteptati nominalizarea la un premiu Nobel pentru economie.

Va doresc mult succes!
Adrian Brojboiu, Consultant proprietate industriala
Copyright e un lucru si drept de autor e alt lucru, diferentele de concepte sunt mari desi efectele practice par aceleasi.

Oricum, ideile nu sunt protejate de drept de autor, nici daca publicati cartea tot nu sunt protejate. vezi art. 9 din Legea 8/1996
Art. 9. Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
Buna ziua. Exista la OSIM serviciul "Plicul cu idei". Este cel mai aproape de ce doriti dvs. Mult succes!