avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura emisa in februarie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura emisa in februarie

Buna ziua. Sunt IF platitor trimestrial de TVA. In februarie am emis factura. Depun declaratia 300 in martie pt ian+febr, apoi in aprilie pentru martie. Apoi mai depun (daca nu mai emit intre timp nici o factura) abia iniulie, pt apr+mai+iun? sau trebuie sa depun lunar, desi nu mai facturez nimic?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: die.katze , utilizator 15:04, 7 Februarie 2012
Depuneti doar trimestrial decl. 300 ci si decl.394, adica in aprilie pentru trim I.(ian+feb+martie).
Apoi in iulie..indiferent daca emiteti sau nu.. la trim.
Multumesc.
Am uitat sa precizez ca factura este emisa catre un client din Germania (prestari servicii intracomunitare in domeniul IT).
In cazul acesta?
Ultima modificare: Marți, 7 Februarie 2012
die.katze, utilizator
Decl 300 si 394 trimestrial. Decl 390 la luna in care aveti fact emise (sau primite) catre parteneri din UE.
Multumesc.
Credeam ca sunt aceleasi reguli ca in cazul achiziției intracomunitare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Servicii intracomunitare Madalina Scarlat Madalina Scarlat Am primit in Ianuarie 2010 o factura de servicii (certificate ISO pentru 4 firme care au beneficiat de documentatia ISO facuta de societatea din Romania) de la ... (vezi toată discuția)
Tva trimestrial, achizitie intracomunitara felisana felisana Am o firma de tranport marfa cu cifra de afaceri in jur de 40000 euro, care depune tva trimestrial. In data de 2 februarie a achizitionat o piesa din Germania ... (vezi toată discuția)
Declaratii tva - urgent ! cristian_conea cristian_conea sunt titular de intr.indiv.(un fel de PFA) si am obiect de activ. SERVICIILE. Am un client cu sediul in Franta si ii fac factura lunara fara TVA (locul ... (vezi toată discuția)