Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura emisa in februarie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura emisa in februarie

Buna ziua. Sunt IF platitor trimestrial de TVA. In februarie am emis factura. Depun declaratia 300 in martie pt ian+febr, apoi in aprilie pentru martie. Apoi mai depun (daca nu mai emit intre timp nici o factura) abia iniulie, pt apr+mai+iun? sau trebuie sa depun lunar, desi nu mai facturez nimic?
Multumesc
Depuneti doar trimestrial decl. 300 ci si decl.394, adica in aprilie pentru trim I.(ian+feb+martie).
Apoi in iulie..indiferent daca emiteti sau nu.. la trim.
Multumesc.
Am uitat sa precizez ca factura este emisa catre un client din Germania (prestari servicii intracomunitare in domeniul IT).
In cazul acesta?
die.katze, utilizator
Decl 300 si 394 trimestrial. Decl 390 la luna in care aveti fact emise (sau primite) catre parteneri din UE.
Multumesc.
Credeam ca sunt aceleasi reguli ca in cazul achiziției intracomunitare