Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decl. 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decl. 394

Buna ziua,

In decl. 394 trebuie trecuta achizitie intracomunitara de servicii publicitate Google Adwords pe care o declar in decl. 390Vies? Sau se trece doar in decl. 300?

Multumesc!
In D394 se inscriu numai facturile emise catre persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA si facturi primite de la persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA din Romania si nu se trec achizitiile intracomunitare.
Fiind factura cu taxare inversa, 4427=4426, acest tva se evidentiaza doar in decl. 300?
Da.
Scuzati-mi insistentele dar am inteles ca incepand cu anul 2012 in decl. 394 se declara si taxarea inversa? Unde anume?
Rd. 7 din D300 trebuie sa fie egal Rd. 20 si egal cu S - achizitie intracomunitara de servicii din Declaratia 390.

Aceasta este singura corelatie intre declaratii.