Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... centrala termica de apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

centrala termica de apartament

Buna seara! Ma numesc Dana. Locuiesc intr-un bloc de apartamente la etajul 2. In planseul dintre etaje, respectiv etajul2 si etajul 1, s-a spart teava de apa calda. Eu din anul 2009, am instalat centrala termica de apartament, nefiind legata la teava de apa calda. Intrebarea mea este urmatoarea: am vreo obligatie financiara legata de schimbarea acestei tevi sau doar obligatia legala de a le permite accesul in locuinta pentru remedierea situatiei? Va multumesc!
Eu am cumparat apartamentul respectiv in anul 2005. Pina in anul 2009, efectiv, m-am rugat de vecinii mei sa reparam coloanele de incalzire , dar pt 350 ron / apartament, au preferat sa ramana fara caldura pana in prezent, probabil si in viitor, respectiv platesc factura de incalzire de la sistemul centralizat si platesc si factura la electrica pt radiatoarele cu care se incalzesc. Prin urmare, nu pt confort am montat centrala, ci am fost nevoita de imprejurari. Eu, oricum le-am comunicat ca nu voi participa financiar la repararea tevii de apa calda de care nu sunt legata, ci doar le permit intrarea in apartament.
danuca_dana, utilizator