Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa timbru partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa timbru partaj

va rog frumos lamuriti-ma si pe mine: cine cat plateste? se introduce o cerere de partaj bunuri comune, reclamantul sustine ca are contributie 70%, iar parata 30%. parata face intampinare si reconventionala si sustine ca sotii au contributie de 50 %-50% si mai solicita adugarea la masa de partaj a unui autoturism.
Cererile de partaj - 3% la valoarea masei partajabile.
Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul cererilor de mai sus, taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii la valoarea contestata.
articolul asta il stiam si eu din lege, dar nu il pot intelege..in speta mea..deci reclamantul plateste ce contesta. dar ce contesta? ce depaseste 50%? adica plateste 3% din 20%?#-o
Initial se face o evaluare provizorie de catre reclamant, iar la acea valoare va plati 3%, cu varianta impartirii 50-50%.
Ulterior, daca reclamantul contesta cei 50%, va plati suplimentar fata de cei 3%, taxa la valoarea pe care o solicita suplimentar, adica se va stabili ce inseamna 20% in lei, si la aceasta valoare se aplica taxa in conditiile art. 2 alin. (1).
Marcel Mihalache, Avocat
m-am mai lamurit cat de cat, multumesc. dar daca a cerut prin cerere insasi atribuirea catre el a 70% nu trebuia sa timbreze de la inceput intreaga suma? adica 3% plus timbrajul pentru valoarea contestata?
Ba da, dar probabil ca nu a fost facuta o evaluare, pentru a se vedea ce inseamna plusul de 20% pe care-l solicita.
Oricum, la urmatorul termen solicitati completarea taxei de timbru.