Forum Discuţii juridice Executare silită problema salariu- despre poprire
Discuție deschisă în Executare silită

problema salariu- despre poprire

buna seara, am o mare nelamurire in privinta unei posibile angajari. am un cred la o banca pe care nu l-am mai platit deloc si o datorie la o firma de telefonie, am fost contactat de firma de recuperari cu care lucreaza banca si firma de telefonie si am refuzat sa platesc datoriile. daca m-a angajez banuiesc sa o sa mi se puna opriri pe salariu, nu? cum as putea sa scap de aceste opriri, am inteles de la niste cunosntinte ca iti poti deschide un cont intr-o banca din strainatate si salariul imi va fi virat in contul respectiv. cunostintele mi-au spus ca statul si nici o firma de recuperari nu pot pune opriri pe conturi bancare din strainatate. este adevarat sau sunt doar aberatii? in caz ca stiti alte modalitati pt a nu imi fi puse opriri va rog sa mi l-e prezentati! multumesc anticipat!
Poprirea nu va fi o problema pt creditor daca dvs va angajati. Retinerea se va face la sursa, se trimit actele la angajator, vi se retine direct din salariu si banii se trimit executorului.
Daca aveti 2 creditori, poprirea va fi pe jumatate din salariu.
Firma de telefonie nu are titlu executoriu, asa ca va trebui intai sa va actioneze in judecata pt a obtine o hotarare.