Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post in timpul concediului de crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post in timpul concediului de crestere copil

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am o salariata care se afla in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani. La aproximativ un an de la intrarea in concediu postul pe care era angajata s-a desfiintat, iar punctul de lucru unde isi desfasura activitatea s-a inchis. Ideea este ca peste vreo 3 luni ea ar trebui sa revina la lucru. Postul nu mai exista, iar alt post nu avem liber. Ce putem face in aceasta situatie? Baza legala?
Multumesc.
Daca s-a desfiintat postul, atunci la revenirea din CCC ii comunicati instiintarea de preaviz, urmand ca la terminarea preavizului sa i se comunice decizia de concediere ....
Baza legala?
Multumesc.
Art. 65 C.mun.
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

Asadar, angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat ca urmare a dificultăţilor economice sau a reorganizării activităţii.