Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

ce art. din codul muncii reglementeaza acordarea zilelor libere platite pentru deces in familie grad 1 bunica si cum trebuie sa procedez pentru a beneficia de acest drept
holbanmarianaclaudia@yahoo.com, utilizator
Codul Muncii prevede :
Art. 152 (1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare , acordare acestor zile se poate face numai daca aceasta este prevazuta prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Pentru sectorul bugetar exista HG nr.250/1992.

Parerea mea este ca angajatorul , in baza prerogativelor pe care le are, poate decide acordarea unor astfel de zile si in baza unei decizii pana la includerea unor astfel de dispoziții in Reg.Intern.