Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este corect asa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este corect asa?

vreau sa va spun ca sunt de meserie inginer constructor dupa cum sunt incadrat si in contract ca functie dar mi a intocmit fisa postului pentru sef de santier..nu trebuia sa fie fie fisa postului inginer constructor?de ce sa fie sef santier ?trebuie sa semnez fisa asta sau sa astept sa o modifice?sfatuiti ma va rog
Daca sunteti incadrata cu CIM in functia de inginer constructor fisa postului trebuie sa fie tot pentru inginer. Daca doresc sa aveti atributii ca persoana de conducere ( functia de sef de santier - este functie de conducere) sa va schimbe incardarea.
Nu vad nici un motiv pentru care sa acceptati atributii de raspundere importante pentru o functie pe care nu o aveti, si pentru care nu sunteti platit
aveti dreptate!dar daca semnez aceasta fisa de post fara sa fiu numit in functie legal,adica inregistrat la itm a unui act aditional de schimbare functie am raspundere de sef santier odata ce am semnat?sau nu am nici o raspundere in contractt am functia de ing.constructor si eu am semnat o fisa a postului pt alta functie cea de sef santier...
razvandicu, utilizator
E un pic incurcata situatia dumneavoastra. Daca ati semnat deja fisa postului rugati conducerea unitatii sa va faca actul aditional prin care sa va schimbe postul in sef de santier. Sarcinile din fisa postului sunteti obligat sa le duceti la indeplinire indata ce le-ati acceptat
razvandicu a scris:

aveti dreptate!dar daca semnez aceasta fisa de post fara sa fiu numit in functie legal,adica inregistrat la itm a unui act aditional de schimbare functie am raspundere de sef santier odata ce am semnat?sau nu am nici o raspundere in contractt am functia de ing.constructor si eu am semnat o fisa a postului pt alta functie cea de sef santier...

Este gresit ca ati semnat o atare fisa de post. Daca pe fisa semnata la postul detinut este trecut " SEF SANTIER" faceti un memoriu prin care sa aratati ca aveti semnata din eroare o alta fise de post. Sefi de santieri au responsabilitati foarte mari cu privire la calitatea constructiilor asa ca trebuie sa luati o decizie corecta daca va doriti aceste responsabilitati pentru alta functie si alt salariu. Trebuie sa stiti ca functia de inginer constructor este o functie de executie, astfel un preaviz la demisie este de 15 zile calendaristice, in timp ce pentru o functie de sef de santier, care este o functie de conducere, preavizul in cazul demisiei este de 30 zile calendaristice. Asa cum observati diferentele sunt destul de mari intre atributii ,obligatii si responsabilitati.
voi vb cu directoru despre asta...totusi eu am alta parere....in contractul indidual de munca se precizeaza ca am functia de INGINER CONSTRUCTOR si atributiile acestui post se precizeaza la punctul F din contract-adica anexarea fisei post si rapunderea obligatiilor de acolo...acum vin cu intrebarea cum se poate sa am functia ing.constructor si sa raspund pt atributiile unei alte functii cea de sef santier...chiar daca am semnt-o.....mai dau un exemplu..sa fiu incadrat ca functie de secretara si sa semnez fisa postului pt inginer mecanic...adica nu mi se pare logic...odata ce am un contract de munca valabil unde sunt ing constructor ,tre sa semnez fisa postului pt inginer,ca atare raspund pt aceasta..dar daca semnez pt o alta functie fara un act aditional nu ar trebuie sa am nici o raspundere corect?