Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit D101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

D101

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog in D101 la rd 2 se includ si cheltuielile cu imp pe profit? Stiu ca anul trecut se includeau, dar acest lucru era marcat, acum observ ca nu mai este marcat.
Va multumesc
Consider ca nu calculati in reg de ev fiscala corect impozitul.
Deoarece la dec in reg aveti chelt de 196890, iar in postarea initiala vorbiti de chelt care includ impozitul de 197559 lei, este clar ca nu includet chelt cu impozitul la chelt, dar apoi le adunati ca fiind nedeductibile. Rolul chelt nedeductibile este de a anula efectul pe care il au in totalul cheltuielilor.
Chelt cu impozitul pe profit este chelt efectuata in scopul realizarii de venituri.

ART. 19 Reguli generale

(1) Profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul şi alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.

In reg de evidenta fiscala calculul trebuie facut identic cu cel din decl 101.

La dec faceti calculul asa: 202824 - 197559 -40 + (669+10) - 2414 (sper ca asta e pierderea fiscala din decl 101 a anului precedent) = 3490 * 16% = 558 lei.

Faceti in dec nota 691 = 441minus - 111 lei

In decl 101 veti avea (si in registrul de evidenta contabila)
venituri 202824 (vorbesc de cele totale, formate din fin si din expl)
chelt 197448
venit neimpozabile 40
chelt nedeductibile: alte 10, impozit 558
Pierdere an precedent 2414
profit impozabil 3490
impozit 558
impozit declarat 669
impozit de recuperat 111
Va multumesc mult.